Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2217/04/CIP
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2217/04/CIP
Data
2004.12.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura
kurs waluty
usługi spedycji
waluta obca


Pytanie podatnika
1) Czy prawidłowym jest stosowanie kursu walut (średni kurs NBP) z dnia załadunku, a nie z dnia wystawienia faktury?
2) Czy jest możliwość stosowania kursu kupna NBP (tabela C) z dnia załadunku (a nie kursu średniego)?
3) Czy jest możliwość stosowania dowolnego kursu walut dowolnego banku (kwestia umowna) czy należy stosować kurs NBP?
Zdaniem podatnika można stosować dowolny kurs waluty, dowolny przelicznik ustalający cenę za usługę, która ma być wykonana. Forma ustalenia należności za usługę na zasadzie swobody umów.


Stan faktyczny:

Spółka jest firmą spedycyjną (PKD 6340C). Przeważającym przedmiotem działalności są usługi drogowego transportu międzynarodowego. W większości umów, należności za wykonane usługi są wyrażane w walutach obcych (EUR, GBP, USD). Zwyczajowo Spółka stosuje do przeliczania średni kurs NBP z dnia załadunku towaru, zgodnie ze zleceniem transportowym, tj. umową cywilno-prawną.

Faktury wystawiane są zwykle po wykonaniu usługi i po dostarczeniu przez przewoźnika realizującego zlecenie wszystkich wymaganych dokumentów (list przewozowy i inne) – około 10-14 dni po załadunku.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Obowiązek przeliczania kwot podatku wykazywanych na fakturze VAT na złote polskie wynika z przepisu § 12 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Przepis ten stanowi, iż kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest w fakturze kwota należności.

Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, został jednoznacznie uregulowany w przepisie § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Generalną zasadą jest, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. W przepadku natomiast gdy, jak stanowi § 37 ust. 2 wymienionego rozporządzenia, na dzień wystawienia faktury nie został wyliczony i ogłoszony bieżący kurs średni danej waluty, do przeliczenia należy stosować kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Powyższą zasadę należy stosować wówczas, gdy faktura została wystawiona w obowiązującym terminie. Jeżeli faktura zostanie wystawiona z uchybieniem tego terminu, kwoty przelicza się według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego (§ 37 ust. 3). Jeżeli jednak na ten dzień kurs nie zostanie wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia należy przyjąć kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Przepisy § 37 ust. 1 – 3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług (ust. 4).

Powyższe nie wyklucza zasady swobody kształtowania stosunku cywilnoprawnego między kontrahentami, jednakże dla prawidłowości rozliczeń w podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności zastosowanie znajdzie wyłącznie zapis § 37 cytowanego wyżej rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj