Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP1/443-40/05/MI/17164
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/443-40/05/MI/17164
Data
2005.03.17



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nieodpłatne nabycie
nieodpłatne używanie


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne udostępnienie maszyn produkcyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POPSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 28.02.2005 r., doręczony w dniu 04.03.2005 r., z zakresu podatku od towarów i usług

potwiedza stanowisko przedstawione w zapytaniu

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Spółka świadczy usługi uszlachetniania oraz produkcji na rzecz kontrahentów z Austrii i Niemiec. W ramach tej umowy, kontrahenci udostępnili Spółce nieodpłatnie maszyny, które mogą być wykorzystywane wyłącznie do świadczonych na rzecz tych kontrahentów usług uszlachetniania i produkcji. Maszyny te stanowią własność kontrahentów i po zakończeniu współpracy zostaną im zwrócone. Spółka używa je nieodpłatnie, ponosząc wyłącznie koszty ich instalacji, a kontrahenci zobowiązani są do nadzorowania organizacji procesu produkcji (uszlachetniania).
Zakres zapytania dotyczy ustalenia, czy nieodpłatne udostępnienie maszyn produkcyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W ocenie Podatnika udostępnienie maszyn produkcyjnych do bezpłatnego używania nie mieści się w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonym w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.

Tutejszy Urząd potwierdza powyższe stanowisko.
Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został sformułowany w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, opodatkowaniu podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Przy czym, zgodnie z art. 9 ust. 1 powołanej ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów musi wiązać się z nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Podatnikami podatku od towarów i usług są także podmioty nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nie posiadający siedziby - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy. Opisany przykład nie spełnia zarówno definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem, jak i nabycia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy. Spółka nie nabyła praw do rozporządzania maszynami jak właściciel, czynność nie miała charakteru odpłatnego.
Należy przy okazji zwrócić uwagę na regulację art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy, z której wynika, że jeżeli towary, będące własnością podmiotów z innych państw Wspólnoty, na których wykonywane są usługi w Polsce przez Spółkę nie zostałyby wywiezione z powrotem do tych państw w terminie 30 dni, licząc od dnia wykonania usług, wówczas na tych podmiotach będzie ciążył obowiązek dokonania rejestracji w Polsce dla celów opodatkowania tu wewnątrzwspólnotowego nabycia własnych towarów.

W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.
Odpowiedź z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych podlega udzieleniu odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj