Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PD-II/415-29-3/2005
z 9 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/415-29-3/2005
Data
2005.09.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
euro
koszty uzyskania przychodów
kredyt inwestycyjny
kurs waluty
różnice kursowe
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Czy różnice kursowe powstałe w związku ze spłatą kredytu inwestycyjnego, walutowego stanowią koszty uzyskania przychodów?


P o s t a n o w i e n i e
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 4 sierpnia 2005r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 9 sierpnia 2005r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych, powstałych w związku ze spłatą inwestycyjnego kredytu dewizowego stwierdza, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e
Zgodnie z przepisem art. 14a §1 ww. Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości m.in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Natomiast zgodnie z §2 tegoż art. 14a składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 4 sierpnia 2005r. stanu faktycznego wynika, że w dniu 5 października 2000 r. zawarł Pan umowę kredytową na dofinansowanie inwestycji, prowadzonej w związku z wykonywaną przez Pana działalnością gospodarczą.
Równocześnie stwierdzono, że przedmiotowy kredyt był kredytem walutowym, zarówno środki postawione przez bank do Pana dyspozycji jak i dokonywane przez Pana spłaty kapitału i odsetek następowały w euro. W związku z zaistniałą sytuacją w momencie spłat, po oddaniu inwestycji do użytkowania, powstały różnice kursowe, które były odpowiednio księgowane w poczet kosztów uzyskania przychodów.

Do tutejszego organu podatkowego zwrócił się Pan z prośbą o jednoznaczną wykładnię, czy postępowano prawidłowo obciążając koszty uzyskania przychodów różnicami kursowymi powstałymi przy spłacie ww. kredytu inwestycyjnego.

Zdaniem Pana w myśl przepisów art. 23 ust. 1 w związku z art. 22 ust. 1 i 1a i w związku z art. 14 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych różnice kursowe, powstałe w związku ze spłacaniem, po dniu oddania środka trwałego do użytkowania, ww. kredytu walutowego stanowią koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze zaistniały stan faktyczny i prawny stwierdza się, iż stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki na spłatę odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że zaciągnięty przez Pana kredyt jest kredytem walutowym /zaciągnięty był w walucie obcej, spłata dokonywana jest w walucie obcej i w obcej walucie następuje potwierdzenie salda przez bank/ i w związku z tym występują różnice kursowe. Ponadto inwestycję zakończono i oddano do użytkowania w kwietniu 2001r.

W związku z powyższym, kierując się wyżej cytowanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza się, że różnice kursowe występujące przed ukończeniem inwestycji i oddaniem jej do użytkowania powodują zwiększenie wartości środka trwałego, natomiast różnice kursowe występujące od dnia przekazania środka trwałego do używania - do dnia spłaty kredytu winny być bezpośrednio odnoszone w koszty uzyskania przychodu.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto w myśl przepisów art.14b §1 i §2 ww. Ordynacji podatkowej nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Pana i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w §5.

Zgodnie z art. 14a §4 na powyższe postanowienie służy zażalenie, które zgodnie z przepisem art. 236 §2 pkt 1 wnosi się w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego.

Zgodnie z przepisem art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie to powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określić istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj