Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/34/05
z 17 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/34/05
Data
2005.06.17



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
grunty
podstawa opodatkowania
sprzedaż
stawki podatku
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Jaką stawką opodatkowana będzie sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku gdy w jednej działce znajdują się budynki i budowle trwale z gruntem związane, opodatkowane wg różnych stawek podatku VAT?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 06.04.2005 r. na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 25.03.2005 r. nr PP2/443-71/05/KH/19921 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60)

zmienia przedmiotowe postanowienie uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie jest prawidłowa

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10.02.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 15.02.2005 r.) Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza sprzedać prawo użytkowania wieczystego gruntów na których posadowione są budynki lub budowle trwale z tymi gruntami związane.

Pytanie Spółki dotyczy właściwej stawki podatku VAT na sprzedaż powyższego prawa, w przypadku gdy na jednej działce znajdują się budynki i budowle trwale z guntem związane opodatkowane według różnych stawek podatku VAT.

Zdaniem Spółki prawidłowym rozwiązaniem w omawianym przypadku byłoby proporcjonale podzielenie wartości gruntu na wszystkie budynki i budowle znajdujące się na tym gruncie odpowiednio do stawek jakimi są opodatkowane, biorąc za podstawę wartość tych budowli i budynków.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie podzielił stanowiska Spółki i stwierdził, iż dokonując zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, powinna wydzielić grunt, na którym posadowione są budowle i zbycie prawa w tej części opodatkować na zasadach § 8 ust. 1 pkt 12 oraz § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), natomiast zbycie prawa użytkowania wieczystego w odniesieniu do otaczającego budynek gruntu winno być opodatkowane na zasadach ogólnych.

Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 06.04.2005 r. podnosząc, iż organ I instacji błędnie przyjął sposób wydzielenia gruntu w przypadku sprzedaży jego wieczystego prawa użytkowania, gdy na tym gruncie znajdują się budynki i budowle trwale z nim związane, opodatkowane według różnych stawek podatku VAT. Spółka twierdzi, iż prawidłowym rozwiązaniem jest wydzielenie gruntu w sposób wskazany w piśmie z dnia 10.02.2005 r.

Ponadto Spółka podnosi, iż organ I instacji błędnie traktuje sprzedaż wieczystego prawa użytkowania gruntu jako świadczenie usługi a nie dostawę towaru.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Zgodnie z § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%.

Natomiast zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12, zwalnia się z podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Z powyższego wynika, iż wysokość opodatkowania bądź zwolnienia od podatku sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu uzależnione jest od stawki podatku w wysokości której opodatkowany jest budynek wybudowany na tym gruncie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza, iż w przypadku sprzedaży wieczystego prawa użytkowania gruntu, gdy na jednej działce znajdują się budynki i budowle trwale z gruntem związane, opodatkowane według różnych stawek podatku VAT, należy proporcjonalnie do wartości sprzedawanych budynków przypisać odpowiednio do nich udział gruntu i zastosować właściwe stawki.

Podobne stanowisko wyraziło Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej, w sprawie opodatkowania sprzedaży gruntu, w przypadku gdy na nim znajdują się budynki i budowle trwale z gruntem związane, opodatkowane według różnych stawek podatku VAT.

Z w/wymienionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika/inkasenta) następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj