Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-234a/05/AS
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-234a/05/AS
Data
2005.07.28



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
części
kontrahent zagraniczny
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przeniesienie własności rzeczy
towar


Pytanie podatnika
Czy nabycie części zamiennych od francuskiego kontrahenta stanowi dla polskiej Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że prowadzi Ona działalność w zakresie naprawy i konserwacji silników samolotowych. W niektórych przypadkach silniki przekazywane Stronie do naprawy są przesyłane do Wielkiej Brytanii, gdzie są naprawiane przez inny podmiot działający na rzecz Strony. Niekiedy naprawienie silnika przez podwykonawcę wymaga dostarczenia części zamiennych. Przy czym są to części zamienne do środków transportu lotniczego używanych w lotnictwie cywilnym do wykonywania głównie transportu międzynarodowego o masie własnej przekraczającej 12 ton. Elementy te nabywane są przez Stronę od podmiotu francuskiego i wysyłane bezpośrednio z Francji do podwykonawcy w Wielkiej Brytanii. W wyniku ww. transakcji prawo własności tych części przechodzi na Stronę. Po wykonaniu naprawy silniki, łącznie z nabytymi częściami, są transportowane do Polski i przekazywane ich właścicielowi. Strona obciąża swojego klienta kosztami usługi naprawy, przy czym koszt nabytych części rozliczany jest odrębnie.
Strona wskazała, iż nie jest zarejetrowana dla potrzeb VAT w Wielkiej Brytanii. Przy nabyciu części od podmiotu francuskiego, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, posługuje się polskim numerem VAT UE, nadanym jej dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Z uwagi na fakt, iż, po pierwsze, Strona dokonuje nabycia towarów, które w wyniku tej transakcji transportowane są z Francji do Wielkiej Brytanii, po wtóre, iż będąc podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, nabywane towary wykorzystuje do naprawy silników samolotowych w ramach prowadzonej działaności gospodarczej oraz po trzecie, że dostawca jest podatnikiem od wartości dodanej zarejesrowanym dla potrzeb VAT we Francji, uznaje Ona, że spełnia wszystkie warunki, aby przedstawioną transakcję uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż opisane wyżej nabycie części zamiennych od francuskiego kontrahenta stanowi dla niej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy cytowany wyżej przepis stosuje się pod warunkiem, że:1)nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, tj. osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą określoną w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym wyżej mowa w pkt 1 lit. a (...);
2)dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przedstawiona w zapytaniu transakcja spełnia przesłanki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów określone w art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy dotyczące:
- przedmiotu czynności – w wyniku dokonania czynności Strona nabywa prawo do rozporządzania towarami (częściami zamiennymi) jak właściciel ;przemieszczenia towaru – który w wyniku dokonanej dostawy zostaje przetransportowany z terytorium Francji na terytorium Wielkiej Brytanii bezpośrednio do podwykonawcy;
- podmiotów czynności - nabywca towaru (Strona) jest podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy, prowadzącym działalność gospodarczą, w której nabywane towary są wykorzystywane do naprawy silników samolotowych, tj. czynności wykonywanych przez Stronę jako podatnika; dostawca towaru posiada status podatnika podatku od wartości dodanej we Francji tj. w państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej.
Jednocześnie w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego zastosowania nie ma w tym przypadku wyłączenie określone w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zgodnie z wymienionym przepisem wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje m.in. w przypadku, gdy dotyczy towarów, do których miałby odpowiednie zastosowanie art. 83 ust. 1 pkt 6 ustawy, z uwzględnieniem warunków określonych w tym przepisie. W przepisie tym wymienione zostały, jako towary do dostawy których stosuje się stawkę podatku w wysokości 0 %, środki transportu lotniczego używane w lotnictwie cywilnym do wykonywania głównie transportu międzynarodowego o masie własnej przekraczającej 12 ton oraz części zamienne do nich i wyposażenia pokładowego dla użytkownika docelowego, posiadającego świadectwo kwalifikacyjne wydane przez polski organ nadzoru lotniczego.

Z brzmienia art. 83 ust. 1 pkt 6 wynika, iż warunkiem zastosowania stawki 0% do dostawy określonych w nim towarów jest, aby odbywała się na ona na rzecz użytkownika docelowego, posiadającego świadectwo kwalifikacyjne wydane przez polski organ nadzoru lotniczego, który to warunek – z uwagi na fakt, iż Strona nie jest takim użytkownikiem – w tym przypadku nie jest spełniony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj