Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PDDW/415-19/05
z 11 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDDW/415-19/05
Data
2005.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
komornik sądowy
odsetki
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy kwota odsetek uzyskana z tyt. nieterminowej wypłaty wynagrodzenia podlega opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r, nr 8, poz.60) - po rozpoznaniu wniosku z dnia 03.03.2005r (uzupełnionego dnia 21.03.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania odsetek od wynagrodzeń wyegzekwowanych i wypłaconych w 2004 roku przez komornika sądowego na podstawie zawartej ugody sądowej

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U z a s a d n i e n i e

Podatnik wystąpił na drogę postępowania sądowego, celem wyegzekwowania od byłego pracodawcy zaległych wynagrodzeń.

W efekcie zawarto ugodę, w której pozwany zobowiązał się wypłacać w określonym terminie zaległe wynagrodzenia w kwocie netto wraz z należnymi odsetkami. Warunków ugody były pracodawca nie dotrzymał.

W związku z powyższym komornik sądowy wszczął postępowanie egzekucyjne w wyniku, którego Podatnik otrzymał część zaległego wynagrodzenia wraz z należnymi odsetkami.

Zdaniem Podatnika kwota odsetek uzyskana z tyt. nieterminowej wypłaty wynagrodzenia nie podlega opodatkowaniu.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2000r nr 14, poz., 176 z późn.zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle zapisu art. 10 ust.1 powołanej ustawy o podatku dochodowym źródłem przychodów jest między innymi stosunek pracy.

Zgodnie z treścią art. 11 ustawy z dnia 26.07.1991r., przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość nieodpłatnych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń

W związku z tym, iż w myśl art. 21 ust. 1 pkt 95 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są: odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 1 (tj. między innymi ze stosunku pracy), to wyegzekwowane przez komornika odsetki z tyt. nieterminowej wypłaty wynagrodzeń, jako świadczenie z tyt. stosunku pracy, wolne są od podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj