Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-18MR/II/05
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-18MR/II/05
Data
2005.03.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
forma opodatkowania
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychód
źródła przychodu
źródło


Pytanie podatnika
W jaki sposób rozliczyć dochód z tytułu przeprowadzonych wykładów – czy za każdy przeprowadzony wykład wystawić rachunek z działalności gospodarczej, czy też podpisać umowę o dzieło?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie sposobu opodatkowania dochodów z tytułu wykładów prowadzonych dla studentów w ramach praktyki lekarskiej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Podatnik jest pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę, ponadto prowadzi prywatną praktykę lekarską opodatkowaną na zasadach ogólnych. W ramach praktyki lekarskiej prowadzi wykłady także dla studentów za które otrzymuje osobne wynagrodzenie.

Zdaniem podatnika, prowadzenie wykładów dla studentów medycyny wchodzi w zakres działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu prywatnej praktyki lekarskiej, tak jak za usługi medyczne, tak i za wykłady powinny być wystawiane rachunki z działalności gospodarczej bez względu na to czy wykonywane są dla pracodawcy, innego podmiotu gospodarczego lub osoby fizycznej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991r. (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyróżnia między innymi dwie kategorie źródeł przychodów: pozarolniczą działalność gospodarczą i działalność wykonywaną osobiście. Pozarolniczą działalnością gospodarczą, zgodnie z definicją wynikającą z art. 5a pkt.6 wyżej cytowanej ustawy, jest działalność gospodarcza w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r.), z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym (tj. działalności wykonywanej osobiście).

Ordynacja podatkowa wprowadziła art. 3 pkt 9 obowiązującą od 1 stycznia 2003 roku definicję "działalności gospodarczej", przez którą rozumie się "każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców".

W tym miejscu należy odnieść się również do definicji działalności gospodarczej wynikającej z art. 2 ust. 1 ustawy Prawo działalności gospodarczej, zgodnie z którą działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

W wyniku "połączenia" treści tychże zdefiniowanych w trzech różnych aktach prawnych terminów należy stwierdzić, iż jeżeli mówi się na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o pozarolniczej działalności gospodarczej, jako źródle przychodów, to oznacza to zarobkową działalność wytwórczą, handlową, budowlaną, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację zasobów naturalnych, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, wykonywanie wolnego zawodu, a także każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 13 updof, tzn. działalności wykonywanej osobiście.

Pozarolniczą działalność gospodarczą określają następujące cechy:

  • jest to działalność zarobkowa,
  • ma zorganizowany charakter, na który składają się różne elementy, poczynając od wykonania podstawowych obowiązków dotyczących rejestracji działalności, zgłoszenia statystycznego, podatkowego i w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz założenia rachunku bankowego, przez zastosowanie wybranej przez przedsiębiorcę lub nakazanej przez prawo formy organizacyjno-prawnej wykonywania tej działalności oraz wystąpienie i uzyskanie wymaganego zezwolenia bądź koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej, aż po organizację kontaktów handlowych z innymi przedsiębiorcami lub odbiorcami towarów i usług (konsumentami),
  • ma charakter ciągły, co oznacza, że działalność taka nie powinna mieć charakteru jednorazowej czynności,
  • jest to działanie we własnym imieniu, na własny lub cudzy rachunek, co nie wyklucza możliwości zatrudniania pracowników.

W przedmiotowej sytuacji nie ma przeszkód prawnych do prowadzenia wykładów dla studentów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, lub na podstawie innej umowy prawa cywilnego, o zakwalifikowaniu przychodów do określonego źródła decyduje faktyczny sposób wykonywania działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj