Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/175/05/AMM
z 29 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/175/05/AMM
Data
2005.07.29



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
odpłatność
próbka towaru
przedmiot opodatkowania
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
Czy przekazywane kontrahentowi (istniejącemu lub potencjalnemu) „kart kolorów” nici można zaliczyć do „próbki” w rozumieniu art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług ?


Spółka X złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie wliczania wartości nieodpłatnie przekazywanych obecnym i potencjalnym klientom próbników kolorów nici tzw. "kart kolorów" do limitu wyznaczonego przepisem art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług dla prezentów o małej wartości.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka jest spółką zależną z udziałem 100% kapitału niemieckiego, której przedmiot działalności obejmuje dostawę nici przemysłowych dla każdej branży.

Spółka matka przekazuje Spółce wraz z towarem nieodpłatnie próbniki kolorów nici tzw. "karty kolorów". Czynności tej Spółka nie rozpoznaje jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ponieważ przekazanie następuje nieodpłatnie, a warunkiem opodatkowania podatkiem od towarów i usług tej czynności jest - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług - odpłatny charakter tej czynności. Czynność ta nie jest więc dokumentowana przez Spółkę fakturą wewnętrzną. Ponadto zdaniem Spółki nie przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu tej czynności.

Przekazane przez spółkę matkę "karty kolorów" Spółka następnie wysyła do swoich odbiorców, umożliwiając im wybór odpowiedniego asortymentu. Spółka informuje, iż bez "karty kolorów" dobór koloru nici od określonej barwy materiału byłby niemożliwy. "Karta kolorów" składa się z kilku do kilkunastu rzędów nawiniętych krótkich odcinków nici kolorystycznie zróżnicowanych i w zależności od koloru odpowiednio ponumerowanych. W "karcie kolorów" zawarte są podstawowe parametry techniczne takie jak: nazwa nici, grubość, nawój w metrach oraz dokładny adres Spółki. Spółka informuje, iż w "karcie kolorów" nie występują jakiekolwiek elementy wartościujące. Część "kart kolorów" pozostaje również do wglądu i bieżącego korzystania na miejscu zarówno przez kontrahentów, jak i przez pracowników Spółki.

Mając powyższe na uwadze, Spółka prosi o wyjaśnienie czy istnieje obowiązek wliczania wartości nieodpłatnie przekazywanych "kart kolorów" do limitu wyznaczonego przez przepis art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Spółki, nieodpłatnie przekazywana kontrahentom ilość i wartość "kart kolorów" nie wskazuje na działalność mającą charakter handlowy (art. 7 ust. 7 w/w ustawy). Celem ich przekazania jest bowiem zaprezentowanie odbiorcom tylko kolorystyki oferowanych towarów. Spółka "karty kolorów" traktuje jako próbki kolorów zgodnie z art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Dlatego też przekazywane kontrahentom "karty kolorów" nie są uznawane przez Spółkę jako prezenty o małej wartości i nie są wliczane do limitu, o którym mowa w art. 7 ust. 4 w/w ustawy.

Tutejszy organ podatkowy mając powyższe na uwadze zauważa co następuje. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy. Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 ustawy, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, (...), a także grunty.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Dalej, art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Prezentami o małej wartości są natomiast - art. 7 ust. 4 w/w ustawy - przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 7 ust. 7 ustawy jw. przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Zatem z cytowanych wyżej przepisów art. 7 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług odczytywanych łącznie wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów, podlega nie tylko czynność przekazania przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele nie związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, ponieważ opodatkowana jest również czynność nieodpłatnego przekazania towarów niestanowiących próbek ani prezentów o małej wartości związana bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Należy jednak zastrzec, iż opodatkowanie wystąpi tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupionych towarów i usług służących do przekazania lub zużycia.

Z powyższego wynika, iż nieodpłatne przekazanie kontrahentom (istniejącym bądź potencjalnym) "kart kolorów" jest bezspornie czynnością bezpośrednio związaną z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Ich funkcją jest bowiem zapoznanie kontrahentów z ofertą Spółki. Jednakże ze względu na fakt, iż Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od kolejno przekazywanych kontrahentom "kart kolorów", to czynność, o której mowa w przedmiotowym wniosku jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Aby Spółka była zobowiązana do wliczania nieodpłatnie przekazywanych kontrahentom "kart kolorów" do limitu określonego w przepisie art. 7 ust. 4 w/w ustawy, towary te przede wszystkim powinny zostać przez Spółkę rozpoznane za prezenty o małej wartości, o których mowa w tym przepisie. Uznanie przekazywanego nieodpłatnie towaru za prezent o małej wartości oznacza, iż co do zasady czynność ta podlega opodatkowaniu jednakże spełnienie przez podatnika określonych w ustawie warunków powoduje nieopodatkowanie tej czynności. Warunki te zostały sformułowane następująco:
1. wartość prezentów przekazanych rocznie jednej osobie nie przekroczy 50 złotych,
2. łączna wartość prezentów przekazanych przez podatnika w roku podatkowym nie będzie wyższa od 0,125 % wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka przekazywane kontrahentom "karty kolorów" uważa za próbki w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Tymczasem towary te nie spełniają ustawowych cech próbki. W "karcie kolorów" co prawda znajdują się rzędy krótko nawiniętych nici, jednakże ich zamieszczenie ma na celu jedynie przedstawienie potencjalnemu klientowi szerokiej gamy kolorów prezentowanych nici. Ponadto w "karcie kolorów" zawarte są informacje techniczne dotyczące nazwy nici, ich grubości czy nawoju w metrach. Nawiniętych w krótkie rzędy nici potencjalny kontrahent w żaden sposób nie jest w stanie użyć, czy przetestować, aby sprawdzić ich właściwości. Opisana (i załączona do wniosku Spółki) "karta kolorów" jest jedynie katalogiem przedstawiającym aktualną ofertę Spółki jednakże ze względu na specyficzny rodzaj sprzedawanego towaru jej forma może odbiegać od formy zwyczajowo przyjętych w handlu katalogów.

W konsekwencji, ze względu na fakt, iż "karty kolorów" będące przedmiotem zapytania Spółki nie powinny być uznawane za próbki (w rozumieniu art. 7 ust. 7 w/w ustawy) to nie wyklucza możliwości uznania ich za prezenty o małej wartości (w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 4 w/w ustawy, z zastrzeżeniem spełnienia warunków określonych w tym przepisie).

Należy jednak wspomnieć, że w przedmiotowej sprawie czynność nieodpłatnego przekazania kontrahentom "kart kolorów" jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od przekazywanych "kart kolorów" - zgodnie z art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Nie zachodzi więc konieczność rozważania czy "karta kolorów" jest próbką, czy prezentem o małej wartości dla nieopodatkowania podatkiem od towarów i usług przedmiotowej czynności.

Reasumując, ponieważ czynność ta ze swej istoty nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług Spółka nie jest więc zobowiązana do wliczania wartości nieodpłatnie przekazywanych "kart kolorów" do limitu, o którym mowa w przepisie art. 7 ust. 4 w/w ustawy.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Łódzkiego Urzędu w Łodzi uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Spółkę wniosku, mimo takiej samej końcowej konkluzji, ale wynikającej z innej podstawy prawnej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Informacja: wyżej wspomniane przepisy art. 7 ust. 3, art. 7 ust. 4 oraz art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) będące podstawą udzielenia przez Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi niniejszej interpretacji, z dniem 01.06.2005r. uległy zmianie ze względu na wejście w życie części przepisów ustawy z dnia 21.04.2005r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756). W związku z wyżej opisaną zmianą stanu prawnego, od dnia 01.06.2005r. niniejsza interpretacja jest niezgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Przedmiotowa informacja nie stanowi pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika i w konsekwencji nie wywołuje skutków prawnych określonych przepisami art. 14a-14d ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj