Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PP/443/44b/05
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PP/443/44b/05
Data
2005.08.30



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług


Pytanie podatnika
Czy miejscem świadczenia usługi naprawy samochodu dla kontrahenta włoskiego jest terytorium Polski i podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT?



Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatnika wnioskiem z dnia 10.06.2005r.( data wpływu) uzupełnionym w dniu 07.07.2005r. ( data wpływu) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, że miejscem świadczenia usługi naprawy samochodu dla kontrahenta włoskiego jest terytorium Polski i podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT , za nieprawidłowe.


Uzasadnienie

Pismem z dnia 10.06.2005r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 07.07.2005r. ( data wpływu ) Podatnik zwrócił się o udzielenie informacji , czy dokonując naprawy przedniego zawieszenia w samochodzie kontrahenta włoskiego należy uznać, że miejscem świadczenia usługi z uwzględnieniem art. 27 ust. 2 pkt. 3 lit. d i jednocześnie przy spełnieniu warunków wynikających z art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) jest terytorium Polski i czynność ta podlega opodatkowaniu według 22% stawki podatku VAT?Podatnik we wniosku informuje, że zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy VAT miejscem świadczenia usługi jest terytorium Polski i Spółka wystawiła fakturę wskazując w niej stawkę 22% i kwotę VAT oraz kwotę należności wraz z podatkiem. A ponadto przedstawiając stan faktyczny przedmiotowej sprawy w uzupełnieniu do wniesionego wniosku Spółka informuje, że spełnia wymogi art. 28 ust. 7 ustawy VAT, gdyż towary po wykonaniu usługi zostały wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługa ta została faktycznie wykonania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na złożone zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:Zdaniem tut. organu podatkowego usługi polegające na naprawie zawieszenia samochodu należącego do klienta z państwa - członka Unii Europejskiej, zaliczają się do usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym.

Zgodnie z art.27 ust.2 pkt 3 lit. d) ustawy VAT w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28 tej ustawy. Art.28 ust.7 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.Podatnik podając stan faktyczny informuje, że spełnia ten warunekPowyższe oznacza, że ww. usługi polegające na naprawie samochodu należącego do klienta, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, podlegają opodatkowaniu na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer.

Powyższe usługi powinny być dokumentowane zgodnie z § 9 ust. 1 i 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r. Nr 95, poz. 798).

Zgodnie z § 9 ust.1 cyt. rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: 1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; 2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; 3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym; 4) nazwę towaru lub usługi; 5) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; 6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); 7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); 8) stawki podatku; 9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; 10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; 11) wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; 12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie. Faktury wystawiane przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, świadczących usługi określone w art. 27 ust. 3 lub w art. 28 ust. 3,4, 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają adnotację, iż podatek rozlicza nabywca ( § 9 ust.15 cyt. rozporządzenia).Tutejszy organ informuje, że warunkiem zastosowania przez podatnika przepisów art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) w powiązaniu z art. 28 ust. 7 ustawy VAT skutkujących opodatkowaniem wykonanych przez Spółkę usług poza terytorium kraju, jest niezwłoczny wywóz towaru, po wykonaniu na nim usług poza terytorium kraju, nie później jednak, niż w terminie 30 dni od wykonania powyższych usług, zgodnie z przepisem art. 28 ust. 8 ustawy VAT. Niespełnienie ww. warunków skutkuje obowiązkiem wystawienia przez usługodawcę faktury VAT z krajową stawką podatku w wysokości właściwej dla danego rodzaju usług.

Udzielona przez tut. organ interpretacja odnosi się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i została udzielona zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie udzielanej odpowiedzi.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej wniesione za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj