Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-39/05
z 18 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-39/05
Data
2005.08.18



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
niedobory


Pytanie podatnika
Czy dokonywać korekty podatku naliczonego w związku ze stwierdzonym niedoborem?


W związku z art.5 ust.1 pkt 1, art. 86 ust.1 i art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. /i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania niedoborów i korekty podatku naliczonego z tego tytułu ,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe.

Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o pisemną interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie niedoborów oraz towarów i usług nabytych za środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Niniejszym postanowieniem udziela się odpowiedzi w zakresie niedoborów natomiast na pytania dotyczące zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zostanie wydane odrębne postanowienie. Przesłany wniosek związany z niedoborami dotyczy następujących problemów:

1. Czy należy korygować in minus podatek VAT od stwierdzonych w drodze inwentaryzacji niedoborów w towarach handlowych w sytuacji, gdy stwierdzono winę osób materialnie odpowiedzialnych za powierzony towar...

2. Czy należy korygować in minus podatek VAT od utraconych wskutek kradzieży z włamaniem towarów handlowych w sytuacji, gdy wartość poniesionej szkody zostaje zwrócona w wysokości netto przez firmę ubezpieczeniową...

3. Czy otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...

Przedstawiając własne stanowisko Spółka stwierdziła, że w przypadku opisanych zdarzeń, wynikających z przesłanych pytań, nie należy korygować podatku naliczonego jak również czynność obciążenia pracowników wartością niedoboru oraz otrzymane odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Swoje stanowisko pytająca Spółka opiera na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wg których, straty w środkach obrotowych są kosztem, a kwoty należne od pracowników są przychodem spółki. Analogicznie, jak pisze pytająca spółka, przedstawia się sytuacja otrzymanego odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej: odszkodowanie jest przychodem spółki a wartość utraconego majątku jest jej kosztem w wartości netto - VAT podlega odliczeniu. Zdaniem pytającej spółki ustawa o podatku od towarów i usług stanowi o tym, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym / art. 88 ust. 1 pkt 2 / jeśli oczywiście mają one związek z wykonywaniem przez spółkę czynności opodatkowanych. Nabycie towarów handlowych ze swej istoty jest związane z działalnością opodatkowaną spółki a zatem spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w chwili nabycia towarów niezależnie od tego czy zostanie on sprzedany czy też zostanie skradziony za co odpowiadają albo pracownik materialnie odpowiedzialny albo firma ubezpieczeniowa.

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego podtrzymuje opisane stanowisko i wyjaśnia.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w art. 91 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, stanowiącym o korektach podatku naliczonego, nie przewidziano obowiązku korekty podatku naliczonego w związku ze stwierdzonym niedoborem. Problem dokonania ewentualnych korekt w deklaracji VAT -7 z tego tytułu należy rozpatrywać w kontekście treści art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust.1 pkt 2 przywołanej ustawy o podatku od towarów i usług .

W myśl art.86. ust.1 podatnikowi, o którym mowa w art. 15 cyt. ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust 4, art.120ust.17 i 19 oraz art. 124,jeżeli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych .Realizacja tego prawa została ograniczona w art. 88 ust. 1 pkt. 2, który stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów mających związek z czynnościami opodatkowanymi i stwierdzony niedobór towarów będzie uznany za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym - to ujawniony przedmiotowy niedobór nie powoduje konieczności dokonywania korekt odliczonego w momencie nabycia tych towarów handlowych podatku VAT w deklaracji VAT-7 .Dla celów dowodowych fakt wystąpienia niedoboru winien być należycie udokumentowany.

Z analizy powyższych przepisów wynika również, że nie należy korygować in minus podatku VAT od utraconych wskutek kradzieży z włamaniem towarów handlowych w sytuacji, gdy wartość poniesionej szkody zostaje zwrócona w wysokości netto przez firmę ubezpieczeniową. Spowodowane jest to tym, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, każda strata pokryta otrzymanym odszkodowaniem stanowi koszt uzyskania przychodów, a zatem nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego dotyczącego składnika majątku będącego przedmiotem ubezpieczenia, zarówno w przypadku otrzymania odszkodowania w kwocie brutto i netto.

Otrzymane z firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie za skradzione towary, nie jest żadną z czynności wymienionych w art.5 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, dlatego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj