Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/i/4117-5/2005/L
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/i/4117-5/2005/L
Data
2005.06.21



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
podatek
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż akcji pracowniczych w 2004 roku, które zostały nabyte w roku 2003, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 roku) w związku z zażaleniem z dnia 14 kwietnia 2005 roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza Nr PBI­2/415/15/05 z dnia 30 marca 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu, zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

odmawia zmiany postanowienia pierwszej instancji, ponieważ zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie, a przedstawione przez Pana stanowisko we wniosku z dnia 24 stycznia 2005 roku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jak wynika z akt sprawy, zwrócił się Pan w dniu 24 stycznia 2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku zapłaty podatku od przychodu ze sprzedaży w sierpniu 2004 roku akcji pracowniczych zakupionych w listopadzie 2003 roku. Pana zdaniem dochód ze sprzedaży akcji podlega zwolnieniu i nie ma obowiązku uiszczenia podatku od przychodu ze sprzedaży tych akcji.
W dniu 30 marca 2005 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza wydał postanowienie Nr PBI-2/415/15/05, uznjąc iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe. Zdaniem organu podatkowego dochody osiągnięte przez Pana ze sprzedaży w 2004 roku akcji pracowniczych nabytych w 2003 roku podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W dniu 14 kwietnia 2005 roku wniósł Pan do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie zażalenie na postanowienie organu pierwszej instancji, w którym podtrzymał Pan swoje stanowisko oraz dołączył dwa dodatkowe dokumenty, tj. wykładnię z przywołaną treścią przepisów z X w formia e-maila oraz PIT-8C za rok 2004 wystawiony przez Y Dom Maklerski S.A.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po przeanalizowaniu akt sprawy nie znajduje podstaw do zmiany stanowiska zajętego przez organ pierwszej instancji.
Źródłami przychodów zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm.) są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c). Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w/w ustawy uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Z kolei art. 30b ust. 1 w/w ustawy (w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku) stanowił, iż od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przesiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c ustawy (art. 30b ust. 5 ustawy) i należy je wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-38. Jednocześnie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956) stanowi, iż przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów uzyskanych po 31 grudnia 2003 roku:
1) z odpłatnego zbycia nabytych przed 1 stycznia obligacji Skarbu Państwa wyemitowanych po 1 stycznia 1989 roku oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po 1 stycznia 1997 roku,
2) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004roku, pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 roku,
3) z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art, 3 ust. 3 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, nabytych przed 1 stycznia 2004 roku.Z przytoczonego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w roku 2003 w ramach planu akcji pracowniczych kupił Pan 264 akcje X sp. z o.o. W grudniu 2003 roku akcje te zapisał Pan na swoim rachunku w Domu Maklerskim Y, natomiast sprzedaży tych akcji dokonano w sierpniu 2004 roku.
Dyrektor tut. Izby Skarbowej nie zgadza się z Pana stanowiskiem, iż dochód ze sprzedaży przedmiotowych akcji pracowniczych podlega zwolnieniu z opodatkowamia podatkiem dochodowym na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw oraz odpowiednio art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z 26 lipca 1991 roku, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 roku, zwalnia się od podatku dochodowego dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Jak stanowi wyżej przytoczony przepis, aby dochód ze zbycia akcji podlegał zwolnieniu z opodatkowania, winny być spełnione określone warunki.Nie jest publicznym obrotem udostępnienie akcji pracownikom, związanych z danym przedsiębiorstwem, natomiast określenie publiczna oferta nie odnosi się do nabycia akcji pracowniczych, bowiem krąg adresatów takiej oferty jest ściśle zawężony i oznaczony. Z kolei oferta publiczna oznacza iż może z niej skorzystać każdy podmiot, niezależnie od posiadania statusu pracownika. Pojęcie publicznego obrotu papierami wartościowymi definiuje ustawa z 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy publicznym obrotem papierami wartościowymi jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego oraz z akt sprawy wynika, że akcje pracownicze nabył Pan imiennie w oparciu o uchwałę zarządu firmy X sp. z o. o. na podstawie umowy kupna sprzedaży zawartej z tąspółką. W związku z tym, zakupione przez Pana w 2003 roku akcje, nie zostały nabyte na podstawie publicznej oferty, ponieważ zakupił je Pan jako pracownik, a zatem przychód ze sprzedaży tych akcji nie podlega zwolnieniu z opodatkowania.
Biorąc pod uwagę powyższe, był Pan obowiązany do złożenia w terminie do 30 kwietnia 2005 roku zeznania o wysokości osiągniętego ze sprzedaży akcji dochodu, na druku PIT-38, na podstawie informacji PIT-8C sporządzonej przez dom maklerski oraz do wpłacenia w w/w terminie 19%-ego podatku, wynikającego z tego zeznania.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie.

Niniejsza decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku postępowania.Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj