Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
PD-P/423-24/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-P/423-24/04
Data
2004.12.29



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
banki
kurs waluty
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy ustalania kursu walut w przypadku wpływu środków na rachunek bankowy w banku zagranicznym.


Pismem z dnia 3.11.2003r. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczącą ustalania kursu walut w przypadku wpływu środków na rachunek bankowy w banku zagranicznym.

Wnioskująca przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka posiada rachunek w banku zagranicznym. Za pośrednictwem tego rachunku Podatnik rozlicza transakcje z zagranicznymi kontrahentami. Wszelkie operacje na rachunku dokonywane są w EURO.

W opinii Spółki właściwe byłoby zastosowanie kursu kupna walut ogłaszanego przez bank położony na terenie Polski, z którego usług Podatnik korzysta.

Wypowiadając się w powyższej kwestii stwierdzić należy, iż przychody w walutach obcych lub koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu (poniesienia kosztu), ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski (art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 zdanie drugie ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Stosownie do unormowań art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Różnice te powstają przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu, które odpowiednio podwyższają lub obniżają przychody podatkowe (art. 12 ust. 3 in fine ustawy podatkowej)

Różnice kursowe – jak stanowi przepis art. 15 ust. 1 w/w ustawy z dnia 15.02.1992r. - powstają również między dniem zarachowania kosztu i dniem zapłaty i odpowiednio podwyższają lub obniżają koszty uzyskania przychodów, a wynikają one z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Ponadto zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 2 a oraz art. 15 ust. 1 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy ustalają różnice kursowe również od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych

W myśl art. 12 ust. 2 a w/w ustawy przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik .

Natomiast koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych – zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 a ustawy z 15.02.1992r. - ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik .

Powyższe przepisy znajdują również zastosowanie do wszelkich rozliczeń dokonywanych za pośrednictwem banku zagranicznego, który nie prowadzi działalności na terytorium Polski. Z treści przepisów nie wynika bowiem, aby sposób liczenia różnic kursowych uzależniony był od kraju siedziby lub zarządu banku, z którego usług korzysta Podatnik.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj