Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/i/4117-18/05/B
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/i/4117-18/05/B
Data
2005.06.20



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
tytuł prawny
ulga remontowa
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy umowa użyczenia zawarta na używanie jednego pokoju na wyłączność oraz do wspólnego korzystania z kuchni i łazienki dają podstawy do skorzystania z ulgi na remont i modernizację kuchni?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60), w związku z zażaleniem wniesionym dnia 13.05.2005 roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach z dnia 2.05.2005 roku Nr PD 1c/415-16/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie; gdyż przedstawione w Pani wniosku z dnia 11.04.20005 roku uzupełnionym dnia 22.04.2005 roku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W przedmiotowej sprawie stwierdzono, iż pismem dnia 11 kwietnia 2005 roku (wpływ do Urzędu Skarbowego dnia 12.04.2005 roku) uzupełnionym dnia 22 kwietnia 2005 roku (wpływ do Urzędu Skarbowego dnia 26.04.2005 roku) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach z zapytaniem czy zawarta umowa użyczenia pomiędzy Panią a mamą na używanie jednego pokoju na wyłączność oraz do wspólnego korzystania z kuchni i łazienki daje podstawy do skorzystania przez Panią z ulgi na remont i modernizację kuchni.
Pani zdaniem tytuł prawny do lokalu, jakim jest umowa użyczenia jego części, daje możliwość do skorzystania z przeprowadzenia remontu tego lokalu (w tym przypadku kuchni), a tym samym do skorzystania z obowiązującej ulgi.
Z akt sprawy wynika, iż na okres od 1 kwietnia 2004 roku do 30 września 2004 roku zawarła Pani z mamą umowę użyczenia części lokalu mieszkalnego, która obejmowała jeden pokój na wyłączność oraz wspólne korzystanie z kuchni i łazienki. W trakcie trwania umowy użyczenia poniosła Pani wydatki na remont kuchni i przystosowanie jej do własnych potrzeb w wysokości 3.733,83 zł.
Dnia 2 maja 2005 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach wydał na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 roku) postanowienie stwierdzające, iż przedstawione przez Panią we wniosku stanowisko związane z możliwością odliczenia na podstawie przedłożonej umowy użyczenia części lokalu mieszkalnego, wydatków poniesionych na remont i modernizację kuchni jest nieprawidłowe.
Zdaniem Organu podatkowego przedmiotem użyczenia jest jedynie pokój, natomiast kuchnia i łazienka oddane są wyłącznie do wspólnego korzystania, a zatem brak podstaw do przyznania ulgi na remont i modernizację kuchni, w przypadku przystosowania jej dla własnych potrzeb.
Po ponownym przeanalizowaniu akt sprawy, Dyrektor tut. Izby stwierdził, iż prawo do odliczeń wydatków mieszkaniowych poniesionych w 2004 roku gwarantuje przepis art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956), na podstawie którego wydatki, o których których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku (czyli wydatki na cele mieszkaniowe podatnika m.in. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych), poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku (czyli podlegają odliczeniu na zasadach obowiązujących w 2003 roku).
Zgodnie zatem z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatek dochodowy (...) zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację- zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego(...).
Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:
- akt własności,
- umowę użyczenia,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Stosownie do art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. W myśl art. 713 k.c. biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.
Ponadto w celu skorzystania z ulgi remontowej należy spełnić następujące warunki:
- wydatki winny mieścić się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz. U. Nr 156, poz. 788),
- winny być udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej (...),
- nie mogą zostać odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ani zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu
- dotyczyć budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących sie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
A zatem aby skorzystać z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczonych na remont lub modernizację lokalu mieszkalnego należy spełnić łącznie wszystkie wymienione wyżej warunki.
Zgodnie z umową użyczenia zawartą dnia 1 kwietnia 2004 roku, użyczający zobowiązał się użyczyć Pani jedynie jeden pokój na wyłączność, natomiast kuchnie i łazienkę do wspólnego korzystania. Pani natomiast przeprowadziła remont i modernizację kuchni na kwotę 3.733,83 zł. przystosowując ją do własnych potrzeb, pomimo iż kuchnia miała być wspólnie użytkowana. Jednocześnie zgodnie z definicją umowy użyczenia winna Pani ponosić tylko zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej, a nie dokonywać remontu dla własnych potrzeb.
Zatem biorąc powyższe pod uwagę poniesione przez Panią wydatki na remont i modernizację kuchni nie podlegają odliczeniu od podatku, ponieważ na podstawie umowy użyczenia stanowiącej dla Pani tytuł prawny do korzystania na wyłączność z jednego pokoju, oraz do wspólnego korzystania z kuchni i łazienki, może Pani dokonać odliczenia od podatku tylko drobnych wydatków, które związanie są z utrzymaniem rzeczy użyczonej

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia postanowienia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj