Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443/427/2004
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/427/2004
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
podatek od towarów i usług
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
Czy należy opodatkować towary pozostałe w wyniku likwidacji działalności przez osobę fizyczną ?.


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 23.12.2004 r. w sprawie opodatkowania towarów pozostałych w wyniku likwidacji działalności przez osobę fizyczną wyjaśnia:

W art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ) unormowano dodatkowy przedmiot opodatkowania, poddając opodatkowaniu podatkiem towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,
2. zaprzestania przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust.6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Obowiązek likwidacyjny VAT nie ciąży na podatniku:
• zwolnionym podmiotowo od tego podatku, wymienionym w art. 113 ust. 1 ustawy, czyli na podatniku, u którego wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, czyli na 2004 r. - 45.700,00 zł.
• zwolnionym podmiotowo. który rozpoczął wykonywanie czynności opodatkowanych w ciągu roku podatkowego (art. 113 ust.9 ),
• posiadającym osobowość prawną, zaprzestającym działalności w wyniku likwidacji lub upadłości.

Obowiązek opodatkowania VAT dotyczy tej części, posiadanych przez Osobęfizyczną, zapasów towarów, które po nabyciu nie zostały odprzedane i w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Towary, które nie spełniają tego warunku - nie podlegają w takiej sytuacji opodatkowaniu.
Sam fakt zaprzestania działalności (wykonywania czynności opodatkowanych) przez podatnika podatku od towarów i usług nie wpływa automatycznie na obowiązek podatkowy VAT.

Zgodnie z art. 96 ust. 4 ww. ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako podatnika VAT zwolnionego. Rejestracja następuje w momencie samego zgłoszenia rejestracyjnego (złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R ). Z tą chwilą podatnik staje się zarejestrowanym podatnikiem. „Podatnikiem VAT czynnym" jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy o VAT, obowiązany do zarejestrowania się jako podatnik wykonujący czynności opodatkowane określone w art. 5 ustawy i obowiązany do rozliczania się z podatku poprzez jego deklarowanie w formie podatku należnego, przy jednoczesnym uprawnieniu do odliczania lub zwrotu podatku naliczonego. Podatnik, na którym ciąży obowiązek likwidacyjny VAT, powinien- na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu - sporządzić spis z natury tych towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w towarach zakupionych na faktury VAT, w terminie 14 dni od dnia zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Podatnik powinien zawiadomić o dokonanym spisie z natury tych towarów, od wartości których jest zobowiązany obliczyć VAT należny, w terminie 7 dni od dnia zakończenia sporządzenia tego spisu. Zawiadomienie powinno zawierać informacje o:
• fakcie dokonania spisu,
• ustalonej wartości towarów do opodatkowania VAT należnym oraz
• kwotę podatku należnego. Podatnik zawiadamia o tych faktach naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Obowiązek podatkowy w omawianym przypadku powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, (art. 14 ww. ustawy o VAT).
Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 tzn. podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia towarów nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej:
Od dnia 01.09.1994 r. jest Pan zarejestrowany (umieszczony) przez Naczelnika tut. urzędu skarbowego w rejestrze jako „podatnik VAT czynny". Od m-ca września 1994 r. zobowiązany był Pan do rozliczania się z podatku poprzez jego deklarowanie w formie podatku należnego, przy jednoczesnym uprawnieniu do odliczania lub zwrotu podatku naliczonego. Począwszy od m-ca października 1994 r. do nadal, składa Pan w tut. urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe „VAT-7".
W związku z powyższym na podstawie art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ciąży na Panu obowiązek sporządzenia spisu z natury tych towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w towarach zakupionych na faktury VAT w terminie 14 dni od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj