Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-235b/05/MP
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-235b/05/MP
Data
2005.07.28



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czasopisma
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne przekazania z mocy prawa czasopism wraz z załączonymi gadżetami, jak również inne nieodpłatne przekazania czasopism związane z prowadzoną działalnością, stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy nieodpłatne przekazania z mocy prawa czasopism wraz z załączonymi gadżetami, jak również inne nieodpłatne przekazania czasopism związane z prowadzoną działalnością, stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona by wywiązać się z obowiązku nałożonego przepisami ustawy z dnia 7 listopada 1996r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz. U. Nr 152, poz. 722) dokonuje nieodpłatnego przekazania czasopism na rzecz bibliotek. Ponadto Strona przekazuje egzemplarze czasopism kontrahentom nabywającym powierzchnię reklamową w poszczególnych czasopismach, przy czym zobowiązanie do wydania czasopisma, w którym zamieszczono reklamę zleceniodawcy wynika z umów zawartych z kontrahentami. Do nieodpłatnego przekazania czasopism może dojść również w ramach prezentacji produktu, w celu zachęcenia potencjalnych klientów do zamieszczania w czasopismach swoich reklam.

Według Strony, wnioskując a contrario z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w/w czynności pozostają poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako bezpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienia z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 w/w ustawy powyższego artykułu nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Definicja prezentu o małej wartości oraz próbki została zawarta w art. 7 ust. 4 (prezenty) oraz art. 7 ust. 7 (próbki) ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tych definicji przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. Przez próbkę należy rozumieć najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszelkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Jak wynika z powyższych przepisów, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jak odpłatna dostawa towarów podlega również wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa - także w formie prezentów (darowizn) przekraczających małą wartość oraz nie mających statusu próbek - na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.

W związku z tym zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego należy stwierdzić, iż przekazanie towarów (czasopism) na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 listopada 1996r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz. U. Nr 152, poz. 722), jako dokonane nieodpłatnie, tj. na warunkach innych niż określone w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy, pozostaje poza przedmiotowym zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Podobnie przekazanie czasopism kontrahentom (zleceniodawcom) na podstawie zawartych z nimi umów, gdy przekazanie stanowi integralną część realizowanej usługi reklamowej - w przedmiotowej sprawie ma na celu potwierdzenie wykonania usługi - a ich koszt jest jednym z elementów składowych wynagrodzenia należnego za realizację tej usługi.

Za opodatkowane w świetle przytoczonych przepisów uznać natomiast należy przekazanie czasopism dokonywane przez Stronę w celu zachęcenia potencjalnych klientów do podjęcia współpracy, tj. na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


P o u c z e n i e


Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa), w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj