Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2285/04/CIP/01
z 13 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2285/04/CIP/01
Data
2004.12.13



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
eksport towarów
faktura VAT
kurs waluty
moment powstania obowiązku podatkowego
przeliczanie


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem z jakiego dnia należy przyjąć kurs waluty do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej w przypadku eksportu towarów.
Zdaniem Podatnika do przeliczenia kwot wyrażonych w walutach obcych w przypadku eksportu towarów stosuje się kurs z dnia potwierdzenia przez urząd celny wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, tj. w momencie powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów.


Stan faktyczny:

Podatnik dokonuje eksportu towarów, który udokumentowany jest jednolitym dokumentem administracyjnym SAD wraz z potwierdzeniem wywozu towaru za granicę. Faktura eksportowa wystawiana jest przed wydaniem towaru celem sporządzenia w Urzędzie Celnym j.d.a. SAD.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 2 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty.

Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy, powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Sposób przeliczania kwot wskazanych na fakturach w walucie obcej na złote uregulowany został w § 37 ust. 1- 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), którego delegację ustawową stanowi art. 106 ust. 12 ustawy zobowiązujący Ministra Finansów, aby przy określaniu sposobu przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w walutach obcych, uwzględnił przepisy w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nakazują wystawienie faktury z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Przepis § 37 ust. 1 stanowi, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Ustawodawca nie wskazał szczególnego terminu dla wystawienia faktury dokumentującej eksport towarów, dlatego w sprawie znajduje zastosowanie przepis ogólny, tj. art. 106 ust.1 ustawy, który nakazuje wystawić fakturę stwierdzającą sprzedaż, w zw. z § 16 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97 poz. 971), nie później niż 7 dnia od wydania towaru. Skoro podatnik wystawia fakturę wcześniej, zanim wyda towar, to w sprawie znajduje zastosowanie przepis § 37 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym : „w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego (§ 37 ust.3).

Przepis § 37 rozporządzenia wskazuje więc, że dla ww. czynności, dniem przyjęcia odpowiedniego kursu waluty winien być albo dzień wystawienia faktury, albo dzień powstania obowiązku podatkowego.

W przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 19 ust. 6 ustawy).

Wobec powyższego kwoty wykazane na fakturze w walucie obcej dokumentującej eksport należy przeliczyć na złote wg kursu z dnia powstania obowiązku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj