Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PP-443/25/JG/05
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/25/JG/05
Data
2005.08.30



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług
refundacja
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego wynikającego z faktur na podstawie których dokonano zakupu składników majątkowych ze środków Funduszu Pracy przyznanych na pokrycie wydatków związanych z podjęciem działalności gospodarczej.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach stwierdza, że stanowisko zawarte w piśmie z dnia 15.06.2005r. /data wpływu do urzędu 17.06.2005r./ uzupełnione pismem z dnia 18.07.2005r. /data wpływu - 21.07.2005r. / o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U Nr 54, poz.535 zez zm./ jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 17.06.2005r. do Urzędu Skarbowego w Krapkowicach wpłynął Pani wniosek z dnia 15.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ; zwana dalej ustawą) w sprawie przysługującego prawa do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego wynikającego z faktur na podstawie których dokonano zakupu składników majątkowych ze środków Funduszu Pracy przyznanych na pokrycie wydatków związanych z podjęciem działalności gospodarczej.

Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco:

W dniu 24.03.2005r. otrzymała Pani fundusze z Powiatowego Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej: handel artykułami przemysłowymi i ogrodniczymi /umowa nr ..../. Dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i podjęcie działalności gospodarczej w w/w zakresie przewidziano w terminie do dnia 25.04.2005r. Umowa ta wskazuje na przyznanie Pani ze środków z Funduszu Pracy jednorazowej pomocy finansowej na pokrycie wydatków związanych z podjęciem działalności gospodarczej. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R zostało złożone w urzędzie skarbowym w dniu 11.04.2005r. , a działalność rozpoczęto w dniu 15.04.2005r.. Przyznane środki wykorzystane zostały na zakup składników majątkowych /zestaw komputerowy oraz zestaw regałów/ służących do prowadzenia działalności gospodarczej, a także na adaptację lokalu / zakupy w dniach 16.04.2005r.-25.04.2005r./ . Poniesione wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT.

Zgodnie z treścią art.86 ust.1 ustawy w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Wszelkie ograniczenia w zakresie przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego ( wyjątki od zasady przewidzianej przepisem art.86 ust.1 ustawy ) wynikają z przepisów prawa podatkowego ( zarówno z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jak i przepisów wykonawczych do ustawy ). Przepisy w tym zakresie nie warunkują prawa do odliczenia podatku należnego od źródła jego finansowania. Przypadki, w których nabycie towarów i usług nie uprawnia podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostały przez ustawodawcę określone w art.88 ustawy o VAT.

Zgodnie z brzmieniem art.88 ust.1 pkt 2 ustawy obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Natomiast art. 88 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

  1. Wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów,
  2. Wydatków związanych z nabyciem towarów i usług oraz świadczeniem usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych nie podlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym , jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku,
  3. Wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, jeżeli czynności te zostały opodatkowane,
  4. Podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne ( aporty ) do spółek handlowych,
  5. Wydatków na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający,
  6. Nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu,
  7. Nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu,
  8. podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, o którym mowa w art. 11. ;

W związku z powyższym należy stwierdzić, że jeżeli zakupy są finansowane ze środków otrzymanych z Funduszu Pracy służą sprzedaży opodatkowanej, to podatek naliczony w nich zawarty służy odliczenie na zasadach ogólnych.

Reasumując, przysługuje Pani prawo do odliczenia od podatku należnego podatek naliczony zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów, o których mowa w przedmiotowym wniosku - w zakresie w jaki te towary wykorzystane zostaną do wykonywania czynności opodatkowanych i jednocześnie wydatki na nabycie tych towarów mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym / z wyjątkiem przypadków wymienionych w art.88 ust.3 ustawy /.

Dodatkowo tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż definicja działalności gospodarczej zawiera m.in. ustawa z dnia 02.07.2005r. o swobodzie działalności gospodarczej, Ordynacja podatkowa oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże żadna z tych ustaw nie reguluje zagadnienia, czy działalnością gospodarczą jest także rozpoczęcie dokonywania zakupów, ale jeszcze bez wykonywania sprzedaży /generującej obrót opodatkowany podatkiem VAT i przychód opodatkowany podatkiem dochodowym/.

Działalność gospodarcza przejawi się w dwóch sferach aktywności, a mianowicie polega zarówno na dokonywaniu zakupów towarów i usług, jak i na wykonywaniu sprzedaży towarów i usług. Fakt, iż czynności te nie zawsze dokonywane są jednocześnie, najpierw dokonywane są zakupy towarów i usług / jak często dzieje się w momencie rozpoczynania tej działalności/, a następnie dokonywana jest sprzedaż towarów i usług, nie odbiera osobie dokonującej samych zakupów towarów i usług przymiotu prowadzonego działalność gospodarczą podmiotu.

Czym innym jest uznanie, iż dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą / i to w świetle każdej z ww. ustaw/, a czym innym jego prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy tez zwrotu podatku

To zagadnienia reguluje bowiem wprost art.86 ust.19 ustawy, zgodnie z którym jeżeli w okresie ustawowo przypisanym do dokonywania odliczeń VAT, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy. Dotyczy to również podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą od dokonywania wyłącznie samych zakupów towarów i usług, ale jeszcze nie wykonującego w ogóle jakiejkolwiek sprzedaży.

Oznacza to, iż w takim przypadku kwot podatku naliczonego określonych w fakturach zakupu towarów i usług podatnik nie może odliczyć /brak podatku należnego od sprzedaży uniemożliwia mu bowiem dokonanie obniżenia tego podatku o podatek naliczony/, a tym samym nie może on otrzymać jego zwrotu bezpośredniego z urzędu skarbowego. Może natomiast skumulować ten podatek naliczony w celu jego odliczenia w przyszłych okresach rozliczeniowych.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach informuje, iż interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj