Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-342/164774/123/05
z 28 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-342/164774/123/05
Data
2005.01.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
akt notarialny
grunty
sprzedaż gruntów
sprzedaż mieszkania
umowa przedwstępna
zakup mieszkania
zaliczka


Pytanie podatnika
Według jakich stawek podatku od towarów i usług należy opodatkować kolejne etapy budowy budynku mieszkalnego realizowane przed oraz po 1.05.2004r.?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 28 września 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 7 października 2004 r.), uzupełnione w dniu 14 stycznia 2005 r., uprzejmie informuje:

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlegały sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Grunty nie mieściły się w definicji towarów, określonej w art. 4 ust. 1 powołanej ustawy, a zatem ich sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dokonanie sprzedaży gruntu przed dniem 1.05.2004 r. nie wywoływało zatem skutków podatkowo-prawnych w zakresie powstania obowiązku zapłaty podatku, jako czynność niepodlegająca opodatkowaniu. W konsekwencji przyjęcie przed dniem 1 maja 2004 r. zaliczki na grunt związane było z czynnością niepodlegającą opodatkowaniu. Natomiast ponieważ budynki, budowle i ich części były zgodnie z definicją towarami, przyjęcie zaliczki na poczet tych budynków (...) powodowało powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Jednocześnie na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Zakres opodatkowania jest zatem podobny, zmieniła się jednak definicja towarów. Wskutek tej zmiany zakresem przedmiotowym (opodatkowania) ustawy objęte zostały również grunty. W myśl bowiem art. 2 pkt 6 nowej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem na podstawie przepisów nowej ustawy dostawa gruntów podlega opodatkowaniu także w przypadku przyjęcia przed dniem 1 maja 2004 r. zaliczki na poczet jego sprzedaży, ponieważ faktyczna dostawa tego gruntu miała miejsce już pod rządami nowej ustawy. Stanowisko powyższe jest zbieżne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów.

Nadmienić należy, że sprzedaż – dostawa nieruchomości (w tym gruntowej) następuje z momentem przeniesienia własności nieruchomości w formie prawem przewidzianej, tj. na podstawie umowy sprzedaży lokalu wraz z przysługującym prawem do udziału w nieruchomości gruntowej.

Niemniej jednak uznanie, iż w związku z tym opodatkowaniu podlegają zaliczki przyjęte przed dniem 1 maja 2004 r., pociągałoby w konsekwencji konieczność przyjęcia nie tylko zakresu opodatkowania nowej ustawy, ale i momentu powstania obowiązku podatkowego w tej ustawie określonego. To prowadziłoby z kolei do sytuacji, w której czynność sprzedaży gruntu podlegałaby opodatkowaniu, a obowiązek podatkowy powstałby z dniem przyjęcia zaliczki, czyli przed dniem 1 maja 2004 r.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu uważa, iż przyjęcie zaliczki na poczet gruntu przed dniem 1 maja 2004 r. nie podlega opodatkowaniu w momencie dokonania dostawy tego gruntu po tym dniu do wysokości przyjętych uprzednio zaliczek.

Podkreślić należy jedynie, iż to rozwiązanie nie znajduje zastosowania w sytuacjach, w których podatnik otrzymując zaliczkę nie rozliczył jej jak czynności nie podlegającej opodatkowaniu w miesiącu otrzymania, gdyż uznał, że nie ma takiego obowiązku, jako że w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego zaliczki otrzymane na poczet gruntu na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży nie rodzą obowiązku podatkowego.

W przypadku dokonywania rozliczenia budowy, gdzie dostawa lokalu wraz z gruntem została dokonana po dniu 30 kwietnia 2004 r. znajdą zastosowanie przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, które stanowią, iż dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego - zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.

Dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego (wraz z gruntem) dokonana zgodnie z przepisami prawa do dnia 1 maja 2004 r. będzie podlegać rozliczeniu na zasadach określonych ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Z przedłożonych przez Pana dokumentów nie wynika, aby doszło do sprzedaży gruntu. Załączony akt notarialny z dnia 5 marca 2004 r. dotyczy wyłącznie zawarcia przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego, a przedstawione faktury dokumentują przyjęcie "zaliczek na zakup mieszkania" oraz na poczet "zakupu mieszkania wraz z udziałem w gruncie".

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 28.01.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj