Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-I-443-33-04-OJ
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-443-33-04-OJ
Data
2004.12.10



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
kurs waluty
obowiązek podatkowy
waluta


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wystawiania faktur wewnętrznych na potrzeby podatku VAT z tytułu świadczenia usług transportu wewnątrzwspólnotowego przez podmiot mający siedzibę na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej na rzecz podmiotu polskiego, kurs waluty ustala się według średniego kursu NBP z dnia:
a) wystawienia faktury z tytułu wykonania usługi transportowej przez podmiot świadczący tą usługę,
b) z dnia, w którym podmiot ten powinien wystawić fakturę zgodnie z § 16 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku VAT, czy też,
c) z dniem powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi transportowej zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku VAT ?.


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 05.08.2004r. z zakresu podatku od towarów i usług wyjaśnia co następuje.
Przedmiotem zapytania Podatnika jest rozstrzygnięcie kwestii, czy w przypadku wystawiania faktur wewnętrznych na potrzeby podatku VAT z tytułu świadczenia usług transportu wewnątrzwspólnotowego przez podmiot mający siedzibę na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej na rzecz podmiotu polskiego, kurs waluty ustala się według średniego kursu NBP z dnia:
- wystawienia faktury z tytułu wykonania usługi transportowej przez podmiot świadczący tą usługę,
- z dnia, w którym podmiot ten powinien wystawić fakturę zgodnie z § 16 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o podatku VAT, czy też,
- z dniem powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi transportowej zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku VAT ?.

Zdaniem Podatnika w przypadku wystawiania faktur wewnętrznych na potrzeby podatku VAT z tyt. świadczenia usług transportu wewnątrzwspólnotowego przez podmiot mający siedzibę na terenie państwa Unii Europejskiej na rzecz podmiotu polskiego, kurs waluty winien być ustalony według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury z tytułu wykonania usługi transportowej przez podmiot świadczący tą usługę.

Odpowiadając na powyższe zapytanie należy wskazać, że obowiązek podatkowy z tyt. importu usług związany jest z momentem wykonania (tu nabycia) usługi- stosownie do regulacji zawartej w art. 19, ust. 1 w zw. z ust. 19 ustawy z z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). Dla usług transportowych, w tym wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów będących przedmiotem importu przez nabywcę krajowego przewidziano odrębną regulację zawartą w art. 19 ust 13 pkt. 2 a w zw. z art. 19 ust 19 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania (tu dokonania) zapłaty z ww. usługę, nie później jednak niż w 30 dniu licząc od dnia wykonania usługi. Z datą oznaczającą moment powstania obowiązku podatkowego wiąże się obowiązek rozliczenia tej czynności dla celów podatku VAT. W powołanym przez Podatnika § 16 (chodzi zapewne o § 37) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) wskazano na moment przeliczenia waluty obcej na złote dla celów obliczenia podstawy opodatkowania i podatku m.in. z tytułu importu usług. Zasadą jest, że przyjmuje się tu moment (dzień) wystawienia faktury (chodzi tu o fakturę wystawioną przez kontrahenta). Warunkiem jest, by faktura ta była wystawiona zgodnie z terminem powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli byłaby wystawiona niezgodnie z regulacją polskich przepisów, importer usługi winien przyjąć kurs waluty z dnia powstania obowiązku podatkowego i tak np. zakładając, że ww. usługa wykonana była w miesiącu lipcu 2004 r. 31 lipca, a Podatnik nie dokonał zapłaty w ciągu 30 dni licząc od dnia jej wykonania (do 30.08.2004 r.), wówczas data 30.08.2004 r. będzie ostatecznym terminem na rozliczenie tej czynności. Kurs waluty należy również przyjąć z tego dnia. Jeżeli natomiast faktura kontrahenta za usługę byłaby wystawiona w okresie 31.07- 30.08.2004 r. można przyjąć kurs waluty obowiązujący w dacie jej wystawienia. Jeżeli jednak faktura będzie wystawiona po 30. 08.2004 r. wówczas data wystawienia faktury nie będzie uwzględniana dla celów przeliczenia kursu waluty obcej na złote.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj