Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443/124/2005
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443/124/2005
Data
2005.08.30



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
przewóz towarów
stawki podatku
terytorium Polski
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
transport lądowy


Pytanie podatnika
1) Jaką stawkę podatku należy zastosować do usługi transportowej na trasie Białoruś - Polska, w przypadku gdy zleceniodawcą usługi jest bezpośredni odbiorca towaru oraz gdy zleceniodawca jest pośrednikiem, a Spółka nie posiada kopii dokumentu SAD ?

2) Jaką stawkę podatku należy zastosować do usługi transportowej na trasie Hiszpania - Ukraina lub Ukraina - Hiszpania, w przypadku gdy zleceniodawca tej usługi ma siedzibę w Polsce i jest polskim podatnikiem ?

3) Jaką stawkę podatku należy zastosować do usługi transportowej na trasie Szwajcaria - Ukraina, w przypadku gdy trasa przebiega na terytorium Polski, lub poza jej terytorium, a zleceniodawca tej usługi ma siedzibę w Polsce ?


Z treści pisma Spółki wynika:

1. w pkt 1 w/w wniosku.
Zleceniodawca usługi transportowej ma siedzibę w Polsce, jest polskim podatnikiem a usługa transportowa wykonywana jest na trasie Białoruś - Polska. Zdaniem Spółki, w przypadku gdy zleceniodawca jest bezpośrednim odbiorcą towaru, na odcinku zagranicznym należy zastosować fakturowanie "bez VAT", zaś na odcinku krajowym stawkę 0%. Natomiast w przypadku gdy zleceniodawca jest pośrednikiem tj. firmą spedycyjną zlecającą Spółce transport dla innego odbiorcy, przy nie posiadaniu przez Spółkę pełnej dokumentacji - kopii SAD-u, odcinek zagraniczny fakturuje się "bez VAT", zaś odcinek krajowy ze względu na brak dokumentu SAD obciąża się stawką podatku 22%.

2. w pkt 2 w/w wniosku.
Zleceniodawca usługi transportowej ma siedzibę w Polsce, jest polskim podatnikiem, usługa transportowa wykonywana jest na trasie Hiszpania - Ukraina lub Ukraina - Hiszpania. Zdaniem Spółki, jest to tranzyt przez Polskę w związku z czym na odcinku krajowym stosuje się stawkę podatku 0%, zaś pozostałe odcinki nie są opodatkowane podatkiem VAT.

3. w pkt 3 w/w wniosku.
Zleceniodawca usługi transportowej ma siedzibę w Polsce, usługa transportowa wykonywana jest na trasie Szwajcaria - Ukraina. Zdaniem Spółki jest to tranzyt przez Polskę - usługa transportowa pomiędzy dwoma krajami nie należącymi do UE w związku z czym na terytorium kraju stosuje się stawkę podatku 0%, zaś poza krajem usługa ta nie jest opodatkowana. Według Spółki, gdyby w/w usługa transportowa nie przebiegała przez terytorium kraju (nie tranzyt) wówczas przypadek ten nie podlega ustawie o VAT - usługa ta nie jest opodatkowana podatkiem VAT.

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje:

1. w zakresie pkt 1 wniosku.Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W przypadku świadczenia usług transportowych, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. W myśl art. 83 ust. 1 pkt 23 i ust. 3 pkt 1b cyt. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Na mocy art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 w/w ustawy, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23, są w przypadku transportu:
� towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;
� towarów importowanych - oprócz dokumentów, których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Z przytoczonych przepisów wynika, że opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju i w przypadku usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Oznacza to, że usługa transportu realizowana poza terytorium kraju nie podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w/w ustawą. Usługa transportu towaru z kraju spoza UE tj. z Białorusi do Polski jest usługą transportu międzynarodowego i podlega opodatkowaniu stawką podatku 0% na odcinku krajowym, pod warunkiem, że przewoźnik (krajowy podatnik) posiada stosowne wyżej wymienione dokumenty stanowiące dowód świadczenia powyższej usługi. Stawkę tę stosuje się niezależnie od tego kto jest zleceniodawcą tej usługi tj. bezpośredni odbiorca towaru, czy też pośrednik zlecający transport dla innego odbiorcy. W przypadku braku dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów, a więc SAD-u, stawkę podatku dla odcinka krajowego stosuje się w wysokości 22%.

Zatem, w/w usługa transportowa jako transport międzynarodowy podlega opodatkowaniu na odcinku krajowym stawką 0% bez względu na podmiot zlecający usługę pod warunkiem, że przewoźnik (wystawca faktury) posiada dokumenty wymagane przepisem art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2. W przeciwnym przypadku dla odcinka krajowego stosuje się stawkę 22%.

2. w zakresie pkt 2 wniosku.
Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1d cyt. ustawy, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Z treści pisma Spółki wynika, że jest to usługa transportu towarów, której trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Z przepisów zawartych w pkt 1 niniejszej interpretacji i powołanego wyżej wynika, że usługa transportu towarów na trasie Hiszpania - Ukraina lub Ukraina - Hiszpania stanowi usługę transportu międzynarodowego, opodatkowaną stawką 0% na odcinku krajowym, pod niezbędnym do spełnienia warunkiem, że przewoźnik (krajowy podatnik) posiada stosowne dokumenty stanowiące dowody świadczenia w/w usług określone art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy. W przypadku braku dowodów świadczenia w/w usług, odcinek krajowy opodatkowany jest stawką 22%.

Trasa przewozu towarów przebiegająca na odcinku zagranicznym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie mają tu zastosowania przepisy określone w/w ustawą.

3. w zakresie pkt 3 wniosku.
Z treści pisma Spółki wynika, że świadczona usługa jest usługą transportu towarów, której trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju lub przebiega z ominięciem terytorium Polski.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1c w/w ustawy, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Z przytoczonych przepisów zawartych w pkt 1 niniejszej interpretacji i powołanego wyżej wynika, że usługa transportu towarów na trasie Szwajcaria - Ukraina stanowi usługę transportu międzynarodowego, opodatkowaną stawką 0% na odcinku krajowym, pod warunkiem, że przewoźnik (krajowy podatnik) posiada stosowne dokumenty stanowiące dowody świadczenia w/w usługi określone art. 83 ust. 5 pkt 1 cyt. ustawy. W przypadku nie spełnienia tego warunku, odcinek krajowy opodatkowany jest stawką 22%. Odcinki zagraniczne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dotyczy to również przypadku, gdy w/w usługa transportu towarów nie przebiega przez terytorium kraju. Nie mają tu zastosowania przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj