Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/415/65/2005
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/415/65/2005
Data
2005.07.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
kredyt bankowy
lokal mieszkalny
odliczenia od podatku
odsetki od kredytu
spłata kredytu
sprzedaż mieszana
utrata prawa do odliczenia
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Pyt.1.Czy w związku z przepisem art. 26b ust. 2 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zachowuje się prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych ( zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od Przedsiębiorstwa Budownictwa "X", które wybudowało ten budynek w ramach wykonywania działalności gospodarczej) faktycznie poniesionych w 2005 r. do momentu zawarcia związku małżeńskiego?
Pyt.2. Czy utrata w 2005 r. prawa do korzystania z możliwości odliczenia faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, ma skutki również wstecz, powodując utratę prawa do korzystania z możliwości odliczania faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek również w latach 2003 i 2004, a tym samym konieczność dokonania korekty zeznań podatkowych za lata 2003 i 2004?
Pyt.3. Czy sprzedaż mieszkania w 2005 r. powoduje utratę prawa do odliczania na podstawie art. 26b ustawy o pod. doch. od osób fiz. dotychczasowych wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, działając na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku (uzupełnionego w dn. 29. 06. 2005 r. o należną od podania opłatę skarbową) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej zasad ogólnych


postanawia


uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 20. 04. 2005 r. zwróciła się Pani na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.


Stan faktyczny:


W celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych w 2002 roku kupiła Pani lokal mieszkalny w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od Przedsiębiorstwa Budownictwa "X" , które wybudowało ten budynek w ramach wykonywania działalności gospodarczej.
W celu sfinansowania tego zakupu zawarła Pani w dn. 15. 10. 2002 r. umowę kredytową z Bankiem.
Zgodnie z tą umową od 2002 r. spłaca Pani zaciągnięty kredyt wraz z odsetkami.
W zeznaniach podatkowych dotyczących 2003 i 2004 r. odliczyła Pani od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu udzielonego przez ww. Bank.
W 2005 r. ma Pani zamiar sprzedać przedmiotowy lokal mieszkalny, a uzyskane z tego tytułu przychody zostaną przeznaczone na wybudowanie budynku mieszkalnego.
We wniosku zamieściła Pani również informację o planowanym zawarciu związku małżeńskiego w dn. 17 września 2005 r.
Ponadto wniosek zawiera oświadczenie, iż Pani przyszły mąż w latach 1999-2001 korzystał z odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej, a mianowicie dokonywał wpłat wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej.


Pytania strony:


  1. Czy w związku z przepisem art. 26b ust. 2 pkt. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zachowuje się prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych ( zakup lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym od Przedsiębiorstwa Budownictwa "X", które wybudowało ten budynek w ramach wykonywania działalności gospodarczej) faktycznie poniesionych w 2005 r. do momentu zawarcia związku małżeńskiego?
  2. Czy utrata w 2005 r. prawa do korzystania z możliwości odliczenia faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, ma skutki również wstecz, powodując utratę prawa do korzystania z możliwości odliczania faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek również w latach 2003 i 2004, a tym samym konieczność dokonania korekty zeznań podatkowych za lata 2003 i 2004?
  3. Czy sprzedaż mieszkania w 2005 r. powoduje utratę prawa do odliczania na podstawie art. 26b ustawy o pod. doch. od osób fiz. dotychczasowych wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych?


Stanowisko strony:


We wniosku z dn. 20. 04. 2005 r. zawarła Pani własne stanowisko dotyczące poszczególnych zapytań:
Ad. 1) Analizując zapis art. 26b ust. 2 pkt. 7 ustawy o pod. doch od osób fiz., zdaje sobie Pani sprawę z tego, że w związku z korzystaniem w latach 1999-2001 przez Pani przyszłego małżonka z tzw. dużej ulgi budowlanej, od momentu zawarcia związku małżeńskiego traci Pani prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie Pani potrzeb mieszkaniowych.
Ponadto twierdzi Pani, że ponieważ zostały spełnione przesłanki przewidziane przepisem art. 26b ust. 2 pkt. 1)-7) updf, ma Pani prawo korzystać z odliczenia ulgi na spłatę odsetek od kredytu, do momentu zawarcia związku małżeńskiego.
Ad. 2) W dalszej części zajęła Pani stanowisko, mówiące o tym, iż utrata w 2005 r. prawa do korzystania z możliwości odliczenia faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych nie wywołuje żadnych skutków wstecz, a więc nie powoduje utraty prawa do korzystania z możliwości odliczania faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek w latach 2003-2004 tj. przed zawarciem związku małżeńskiego.
Ad. 3)Następnie określa Pani swoje stanowisko dotyczące zapytania w sprawie sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Uważa Pani, że sprzedaż lokalu mieszkalnego nie powoduje utraty prawa do odliczania na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy opdf wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na sfinansowanie tej inwestycji. Twierdzi Pani, że nie istnieje żaden przepis wymagający od podatnika zachowania własności lokalu mieszkalnego przez określony okres czasu. Wobec powyższego nie występuje konieczność skorygowania zobowiązań podatkowych za lata 2003 i 2004.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego:


    Zasady i warunki korzystania z odliczenia od podstawy obliczenia podatku faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych reguluje art. 26b ustawy z dn. 26. 07.1 991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym po dniu 01. 01. 2002 r.

    Powyższa inwestycja musi dotyczyć:
  1. budowy budynku mieszkalnego albo
  2. wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku albo
  3. zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej albo
  4. nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne lub przebudowy (przystosowania) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.


    Zgodnie z zapisem art. 26b ust. 2 pkt. 7 ww. ustawy odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczone na:
  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
  7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.


  8. Zgodnie z opisanym przez Panią stanem faktycznym w momencie rozpoczęcia korzystania z odliczania przedmiotowej ulgi spełniała Pani przesłanki przewidziane przepisem art. 26b ust. 2 pkt. 1) -7) ww. Wobec powyższego może Pani korzystać z odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji wymienionej w art. 26b ust. 1 pkt. 3.
    Natomiast z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, biorąc pod uwagę fakt, iż przyszły małżonek w latach 1999-2001 korzystał z odliczenia od podatku w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej, traci Pani, zgodnie z powołanym wyżej art. 26b ust. 2 pkt. 7 ww., prawo do odliczania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu.
    Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w latach 2003 i 2004 korzystała Pani z odliczenia wydatków na spłatę odsetek, ponieważ jak przedstawiono powyżej zostały wówczas przez Panią spełnione przesłanki art. 26b ust. 2 pkt. 1) -7), wprawdzie w momencie zawarcia związku małżeńskiego traci Pani możliwość korzystania z odliczenia wydatków na spłatę odsetek, to jednak nie jest Pani zobowiązana do zwrotu wykorzystanej ulgi, a tym samym do korygowania z tego tytułu zeznań podatkowych za lata 2003 i 2004.
    Ponieważ w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zastrzeżono terminu zachowania własności lokalu dla celów korzystania z przedmiotowej ulgi, wobec tego, również w przypadku jego sprzedaży nie ma Pani obowiązku korygowania zeznań podatkowych za lata w których odliczenia już były dokonane.


Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy z dn. 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm.) istnieje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej w wys. 5,00 zł od przedmiotowego zażalenia oraz po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj