Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/423-14/05
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-14/05
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Jaką należy przyjąć wartość początkową budynku stanowiącą podstawę odpisów amortyzacyjnych oraz od kiedy należy rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w przypadku nabycia nieruchomości (uprzednio najmowanej), której wartość oszacował biegły rzeczoznawca?)


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.03.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 31.03.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w kwestii ceny zakupu budynku oraz momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Ze złożonego wniosku wynika, że Spółka od 1992 roku była najemcą nieruchomości składającej się z gruntu i budynku – określonego w umowie najmu jako „obiekt (stołówka w budowie)”. W latach 1997-2003 Spółka poniosła nakłady na budynek, które podlegały amortyzacji jako „inwestycje w obcych środkach trwałych”.
Obecnie Spółka zamierza nabyć tę nieruchomość, której wartość oszacował biegły rzeczoznawca na kwotę 1.445.000,00 zł. (w tym budynek 1.294.000,00 zł.).
Podatnik zwrócił się z zapytaniem jaką należy przyjąć wartość początkową budynku stanowiącą podstawę odpisów amortyzacyjnych oraz od kiedy należy rozpocząć dokonywanie odpisów amortyzacyjnych...
Z wniosku wynika, że aktualnie wykończone i oddane do użytkowania jest 2/3 budynku. Pozostała 1/3 obiektu to „stan surowy zamknięty”.

Do środków trwałych można zaliczać jedynie składniki majątkowe, które są kompletne i zdatne do użytkowania - art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Obiekt znajdujący się w budowie, nie przyjęty jeszcze do użytkowania nie spełnia tego kryterium, a zatem nie może być zaliczony do środków trwałych.
Zgodnie z art. 16g ust. 1, pkt 1 wyżej cyt. ustawy za wartość początkową środków trwałych (...) uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.
W opisanej we wniosku sytuacji wartością początkową zakupionego budynku będzie cena nabycia określona w umowie, o ile oszacowana przez biegłego rzeczoznawcę wartość budynku nie odbiega od cen rynkowych.Przekazanie obiektu do użytkowania jako kompletnego i zdatnego do użytku składnika majątkowego będzie podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek ten wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych (art. 16h ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj