Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-12/VII/2005
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-12/VII/2005
Data
2005.04.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy przysługuje mi prawo do odliczenia od podatku dochodowego za 2004 rok wydatków na remont i modernizację nowowybudowanego budynku mieszkalnego poniesionych w miesiącach listopad- grudzień 2004 roku w sytuacji, gdy posiadam umowę na budowę domu jednorodzinnego i protokół zdawczo-odbiorczy?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60) oraz art. 27a, ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 roku - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 24 lutego 2005 roku, uzupełnionego pismem z dnia 17 marca 2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego


p o s t a n o w i ł


- podzielić Pani stanowisko w sprawie, że ma Pani prawo do odliczenia od podatku dochodowego ulgi w związku z wydatkami poniesionymi na remont i modernizację budynku mieszkalnego wybudowanego na podstawie umowy nr (........), przekazanego protokołem w dniu (....) 2005 roku mimo, iż nie posiada Pani aktu notarialnego potwierdzającego własność do w/w nieruchomości.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 24 lutego 2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytanie:
czy przysługuje Pani prawo do odliczenia od podatku dochodowego za 2004 rok wydatków na remont i modernizację nowowybudowanego budynku mieszkalnego poniesionych w miesiącach (..........) 2004 roku w sytuacji gdy posiada Pani umowę na budowę domu jednorodzinnego i protokół zdawczo - odbiorczy?

Stan faktyczny: W umowie nr (.........) o budowę segmentu mieszkalnego w domu bliźniaczym lub domu jednorodzinnego wolnostojącego, ( zawartej pomiędzy ........ a małżonkami:......) którą dołączyła Pani do akt sprawy w § (...) widnieje zapis, że z chwilą zawarcia niniejszej umowy Członek uzyskuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności segmentu/ budynku.Ponadto z przedłożonego zaświadczenia z dnia (.........) wystawionego przez (...............) wynika, że budynek jednorodzinny został w dniu (.......) przekazany protokołem właścicielowi (.........).

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Stronie przysługuje prawo do odliczenia od podatku ulgi z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację nowowybudowanego budynku mieszkalnego.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

    Za tytuł prawny do lokalu lub budynku mieszkalnego uważa się między innymi:
  1. akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
  2. umowę użyczenia,
  3. umowę najmu lub dzierżawy,
  4. inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 roku Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) " ekspektatywa odrębnej własności lokalu" stanowi roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu. Roszczenie to powstaje z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową, a jej członkiem ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu.
Ponieważ w/w umowa nr (........) dotycząca budowy budynku mieszkalnego zawiera klauzulę - § (......), że z chwilą zawarcia umowy, powstaje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności segmentu/budynku - to umowa ta stanowi tytuł prawny, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a budynek został przekazany w dniu (............)2004 roku.

    Ponadto, aby podatnik mógł skorzystać z powyższej ulgi muszą być spełnione następujące warunki:
  1. zakres i rodzaj wydatków zgodny jest z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy - opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156 , poz. 788 (art. 27a ust.17 ustawy) ,
  2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług , nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku , lub dowodem odprawy celnej a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt. 1 ustawy) ,
  3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie , chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt. 1 ustawy) ,
  4. dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt. 2 ustawy) .
    Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z przepisami art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia na zasadach określonych w art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj