Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/034/415/11/2005/P
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/034/415/11/2005/P
Data
2005.08.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
adwokat
biegły sądowy
działalność wykonywana osobiście
podatek dochodowy od osób fizycznych
radcowie prawni


Pytanie podatnika
Czy Sąd jako płatnik, będąc w posiadaniu faktury VAT wystawionej przez adwokata, radcę prawnego lub biegłego powinien potrącać podatek dochodowy od osób fizycznych, od wartości netto określonej w fakturze, czy też przyjąć za podstawę obliczenia podatku wynagrodzenie określone w postanowieniu sądu?


W dniu 19.07.2005r. Sąd złożył w tutejszym Urzędzie pisemne zapytanie dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należności wypłacanych adwokatom, radcom prawnym oraz biegłym sądowym za świadczone przez nich dla Sądu usługi, a w szczególności jaką kwotę, brutto czy netto wynikającą z faktury VAT, należy przyjąć za podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z opisem stanu faktycznego przedstawionym we wniosku Sąd dokonuje wypłat należności dla adwokatów, radców prawnych oraz biegłych za świadczone usługi w wysokości wynikającej z postanowienia Sądu, wydanego na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu(DzU Nr 263 poz. 1348), w przypadku biegłych sądowych na podstawie art. 15 ust.2 dekretu z dnia 26 października 1950r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (DzU Nr 49 poz. 445) oraz w przypadku biegłych na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975r. w sprawie kosztów przeprowadzania dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym (DzU Nr 46 poz. 254 z póż. zm.). Sąd jako płatnik na podstawie art.41 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. Przedstawiając swoje stanowisko Sąd wyjaśnia, że w sytuacji gdy jest w posiadaniu faktury VAT wystawionej przez adwokata, radcę lub biegłego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają tylko przychody w kwotach netto, co wynika z treści art.155 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (DzU Nr 54 poz.535 ze zm.).

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:
W myśl przepisu art. 13 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( DzU z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późń. zm.) należności wypłacane przez Sąd za wykonanie określonych czynności adwokatom, radcom oraz biegłym sądowym stanowią dla w/w przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 2 w/cyt. ustawy tj. z działalności wykonywanej osobiście. Płatnicy tych należności, w tym Sąd Okręgowy w Radomiu, zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązani są pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust.9 w/cyt. ustawy oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Zgodnie z art. 22 ust.9 pkt 4 w/cyt. ustawy koszty uzyskania przychodu między innymi z tytułu wykonywania czynności zleconych przez organy administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokuratora wynoszą 20% uzyskanego przychodu.
W przypadku gdy tego typu wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dla celów obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, podstawę powinien stanowić przychód pomniejszony o należny podatek VAT. Zgodnie bowiem z treścią art.11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Kwota podatku VAT co do zasady powinna być przez podatnika odprowadzona do Urzędu jako VAT należny, nie może więc być traktowana jako kwota pozostająca do dyspozycji podatnika.
Artykuł 155 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (DzU Nr 54 poz. 535 ze zm.) stanowi, iż w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Z przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego wynika jednoznacznie, że w przypadku gdy adwokat, radca czy biegły jest podatnikiem podatku VAT i wystawia za wykonane dla Sądu czynności fakturę VAT, podstawą do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług wynikający z wystawionej faktury.
Wobec powyższego stanowisko przedstawione w zapytaniu w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe ponieważ jest zgodne z obowiązującymi w chwili zaistnienia zdarzenia przepisami prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd w stanie prawnym obowiązującym w dniu złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj