Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
POI/415-20/05
z 27 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POI/415-20/05
Data
2005.07.27



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc materialna
stypendia
uczniowie
zasiłki


Pytanie podatnika
Czy wypłacone stypendia szkolne i zasiłki szkolne korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu wniosku M. z dnia 4.07.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowe stanowisko płatnika w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego stypendiów szkolnych oraz zasiłków szkolnych.

Wnioskiem z dnia 4.07.2005 r. M. zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Przedstawiając stan faktyczny płatnik podał, iż w oparciu o uchwałę Rady Miejskiej uchwalony został "Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów", w którym - zgodnie z zapisem art. 90f ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) - określono szczegółowy sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności, o których mowa w art. 90d ust. 1 tejże ustawy, określono formy, w jakich udziela się stypendium szkolnego w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy, tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego. Płatnik zwrócił się z zapytaniem, czy wypłacona pomoc materialna osobom spełniającym kryteria w postaci stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie płatnik uważa, że stypendia te oraz zasiłki szkolne będą korzystały ze zwolnień z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym.

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż płatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W odpowiedzi na zapytanie płatnika należy stwierdzić, iż w świetle art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Tym samym wypłacone na podstawie art. 90f ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) pochodzące z budżetu gminy a przyznane jako dotacja celowa decyzją Wojewody kwoty pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując powyższe należy uznać, iż stanowisko płatnika jest prawidłowe i wypłacone stypendia szkolne i zasiłki szkolne korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez płatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i traci swą ważność z dniem zmiany przepisów. Organ podatkowy przy rozstrzyganiu sprawy nie badał załączników, jakie strona dołączyła do wniosku. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa postanowienie zawierające interpretację nie jest wiążące dla podatnika, płatnika czy inkasenta, natomiast jest wiążące dla właściwych dla wnioskodawcy organów podatkowych i organów kontroli skarbowej i może zostać zmienione albo uchylone wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj