Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/410/106/4/05
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/410/106/4/05
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
papier wartościowy
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy zbycie w roku 2004 otrzymanych nieodpłatnie akcji pracowniczych powoduje obowiązek złożenia zeznania PIT-38 oraz wpłacenia podatku dochodowego w wys. 19% ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, § 3, art.216 § 1 i art.217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60), art. 30b i art.52 ust.1 pkt 1 lit.b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn.zm.) oraz art.19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003r. Nr 202 poz.1956 z późn.zm.) w związku z Pani wnioskiem z dnia 19.05.2005r. (data wpływu) w sprawie udzielenia informacji na temat opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu uzyskanego w 2004r. ze sprzedaży akcji pracowniczych X. S.A., i konieczności złożenia zeznania PIT-38, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza Pani stanowiska w przedstawionej sprawie i uznaje je jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19.05.2005r. złożyła Pani w tut. Urzędzie wniosek w sprawie udzielenia informacji w trybie art.14a ustawy Ordynacja podatkowa, na temat opodatkowania podatkiem dochodowym dochodu uzyskanego w 2004r. ze sprzedaży otrzymanych nieodpłatnie akcji X. S.A., złożenia zeznania rocznego PIT-38 i zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%.

Ze złożonego pisma wynika, że w dniu 30.09.1999r. zawarła Pani umowę o nieodpłatne nabycie akcji od Skarbu Państwa. W wyniku tej umowy otrzymała Pani bezpłatnie akcje pracownicze Spółki X. S.A. Przeniesienie własności akcji nastąpiło na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U Nr 118 poz. 561 z późn.zm.). Przedmiotowe akcje do roku 2004 znajdowały się na rachunku w Biurze Maklerskim S.A. w Warszawie

Rachunek został założony na nazwisko Pani i Pani córki.

Po dokonaniu sprzedaży przedmiotowych akcji Biuro Maklerskie sporządziło na koniec roku informację PIT-8C na nazwisko Pani i nazwisko Pani córki.

Pani zdaniem, zbycie w/w akcji nie powoduje obowiązku złożenia zeznania podatkowego i zapłacenia podatku dochodowego, ponieważ akcje te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r.


Mając na uwadze opisany stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie informuje,
że zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych są źródłem przychodów w rozumieniu art.10 ust.1 pkt 7 oraz art.17 ust.1 pkt 6 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy przepisów art.19 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2003r. Nr 202 poz.1956 z późn.zm.) wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie oferty publicznej lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art.92 lub 93 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. z 1997r. Nr 118 poz.754 z późn.zm.) , pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 roku.Wyłączenie to nie dotyczy akcji pracowniczych.

Stosownie do zapisu art.30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład nie pieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochód ze sprzedaży akcji należy wykazać w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym w odrębnym zeznaniu, według ustalonego wzoru (PIT-38) i w tym samym terminie należy wpłacić wynikający z tego zeznania podatek dochodowy (art.45 ust/ 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 w/w ustawy ).

A zatem dochód uzyskany w 2004 roku ze sprzedaży akcji pracowniczych X. S.A. jest obciążony 19% podatkiem, a obowiązek zapłaty podatku ciążył na osobach dokonujących ich sprzedaży.

Po otrzymaniu informacji PIT-8C z Centralnego Domu Maklerskiego każdy podatnik obowiązany jest dokonać samodzielnej analizy tej informacji i wykazać w zeznaniu podatkowym dochody ze sprzedaży faktycznie posiadanych papierów wartościowych.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego wynikającego z zapytania, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca i wiąże jedynie tut. Organ podatkowy do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ul. A.Felińskiego 2b, 01-513 Warszawa, za pośrednictwem tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj