Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chojnicach
DFP/415-14/05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFP/415-14/05
Data
2005.05.12



Autor
Urząd Skarbowy w Chojnicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
koszty uzyskania przychodów
remonty


Pytanie podatnika
Czy poniesione wydatki na remont samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, który uległ wypadkowi w Niemczech, udokumentowany fakturą wystawioną przez niemieckiego kontrahenta (niezawierającą numeru NIP UE podatnika) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 , poz. 60 / po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 kwietnia 2005r.o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów naprawy samochodu wynikających z faktury wystawionej na naprawę przez kontrahenta niemieckiego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego

w C h o j n i c a c h

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym dnia 6 kwietnia 2005r. wniosku podał Pan, że kontrahent niemiecki za naprawę samochodu wystawił Panu fakturę zawierającą : nazwę i nr NIP UE dostawcy oraz nazwę i adres odbiorcy faktury.W wystawionej fakturze kontrahent niemiecki nie wpisał Pana nr NIP UE, co zostało spowodowane stresem kierowcy, który uległ wypadkowi na autostradzie.

Zdaniem Pana pomimo braku na fakturze nr NIP UE odbiorcy faktury wydatek udokumentowany tą fakturą można uznać za koszt uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu powyższego oraz na podstawie obowiązujących przepisów podaje się , że stanowisko zajęte we wniosku z dnia 6 kwietnia 2005r. jest prawidłowe, albowiem na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami/ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast z przepisów § 12 ust. 3 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów / Dz. U. Nr 152, poz. 1475, z późniejszymi zmianami / wynika, że podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

1/ faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach , lub

2/ inne dowody , wymienione w § 13 i 14 , stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej :

a/ wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron/ nazw i adresy/ uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy.

b/ datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym, że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,

c/ przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d/ podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych

-oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

A zatem jeżeli wydatek za naprawę samochodu został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i udokumentowany w sposób przedstawiony przez Pana we wniosku to można ten wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / j. t. Dz. U . z 2005r. Nr 8 , poz. 60 / pisemna interpretacja udzielona na podstawie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika nie jest wiążąca dla Pana wiąże natomiast, co wynika z art. 14 b § 2 , tutejszy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla Pana - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj