Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
USI-406/3/52/2005
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI-406/3/52/2005
Data
2005.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
spółdzielcze prawo do lokalu
stawka amortyzacyjna
wartości niematerialne i prawne


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej do spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 22b ust. 1 pkt 2, art. 22h ust. 1 pkt1 i ust. 4, art. 22j ust. 1, art. 22m ust. 4, art. 22n ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po zapoznaniu się z treścią wniosku z dn. 23.05.2005 r. (data wpływu 26.06.2005 r.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę dotyczące zastosowania przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej do spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu użytkowego po raz pierwszy wprowadzonego do ewidencji środków trwałych jest błędne w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika że pan Piotr P. jest wspólnikiem spółki cywilnej "E." C. mieszczącej się w S., która dnia 1.09.2001 r. zawarła umowę ze S. na wynajem lokalu dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i w związku z tym zostały poniesione nakłady inwestycyjne (dobudowa dodatkowych pomieszczeń). Poniesione nakłady w tym okresie zostały potraktowane jako inwestycje w obcym środku trwałym, gdzie zastosowano stawkę amortyzacyjną w wysokości 10 % i rozpoczęto amortyzację od miesiąca następującego po zakończeniu prac adaptacyjnych. W kwietniu 2005 r. spółka "E." dokonała zakupu wynajmowanego lokalu, a następnie 26.04.2005 r. została zawarta umowa ze S. o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego. Zdaniem podatnika można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 10 % od miesiąca maja 2005 r. do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego uzyskanego na podstawie umowy z dnia 26.04.2005 r. ze S.

Warunek o którym mowa w art. 22j ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został spełniony, gdyż ww. lokal był przed nabyciem przez spółkę cywilną "E." wykorzystywany co najmniej przez okres 60 miesięcy przez S.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, że stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.

W myśl art. 22b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlega, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą zwane wartością niematerialną i prawną. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która powinna zawierać informacje określone w art. 22n ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy podkreślić, że prowadzenie takiej ewidencji jest warunkiem zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów (art. 22n ust. 6 ww. ustawy). Podatnicy ustalają stawki amortyzacyjne na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem dokonania odpisów amortyzacyjnych. W myśl art. 22h ust. 4 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. Suma odpisów amortyzacyjnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym wartość niematerialna i prawna została wprowadzona do ewidencji nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji (wykazu) do końca roku podatkowego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują jako jedną z metod amortyzacji, amortyzację z zastosowaniem indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Jednak zgodnie z art. 22j ust. 1 ustawy stawkę indywidualną można stosować wyłącznie do składników majątku podatnika będących środkami trwałymi. Brak jest takiego rozwiązania w stosunku do wartości niematerialnych i prawnych, w tym również do spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego. W art. 22m ww. ustawy, ustawodawca zawarł kilka zasad dotyczących lub związanych z zakresem dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych. Spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego może być amortyzowane zgodnie z art. 22m ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według stawki 2,5-procentowej (chyba że podatnik ustali wartość początkową na podstawie art. 22g ust. 10 ww. ustawy wówczas stawka amortyzacji będzie wynosiła 1,5 %). Przepis ten ma charakter imperatywny, tzn. przewiduje obowiązek stosowania wyłącznie tych stawek które są w nim wymienione.

Należy podkreślić, iż:

  • w przeciwieństwie do środków trwałych, ustawodawca ustalił zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Inne prawa nie wymienione w art. 22b ust. 1 ww. ustawy nie podlegają amortyzacji podatkowej,
  • w przypadku środków trwałych podatnicy mogą dokonywać wyboru metody amortyzacji, natomiast wartości niematerialne i prawne mogą być amortyzowane tylko metodą liniową,
  • stawkę amortyzacyjną dla wartości niematerialnych i prawnych ustala się przed dokonaniem pierwszego odpisu i nie ma możliwości późniejszej jej zmiany,

Reasumując, należy podkreślić że możliwość stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dotyczy lokali będących własnością podatnika, a nie lokali będących przedmiotem spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, które jest wartością niematerialną i prawną. Możliwość stosowania indywidualnych stawek odnosi się jedynie do środków trwałych, nie zaś do praw majątkowych. Uznać zatem należy, że przedstawione przez Pana stanowisko w przedmiotowym zakresie jest błędne.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, tj. 26.06.2005 r. i obowiązuje do dnia zmiany przepisów, z którym to dniem traci swoją ważność. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj