Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-46/05
z 12 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-46/05
Data
2005.09.12



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
nagroda rzeczowa
nagroda rzeczowa


Pytanie podatnika
Czy przekazanie zegarków jubileuszowych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


W związku z art. 5 ust. 1 kpt. 1, art. 7 ust. 2 kpt. 1, art. 7 ust3 i art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz. U Nr 54, poz.535 ze zm. / i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przekazania zegarków,Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe.

Do tut. urzędu wpłynął wniosek o pisemną interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika,że Spółka przekazuje każdemu pracownikowi po przepracowaniu 25 lat w górnictwie zegarek jubileuszowy posiłkując się niżej wymienionymi przepisami:

- rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.12.1981r. określającym szczególne przywileje przysługujące pracownikom górnictwa w zakresie praw honorowych, płac, czasu pracy, wypoczynku, świadczeń socjalnych i zaopatrzenia emerytalnego;

- zakładowym układzie zbiorowym pracy;

- art. 9 kodeksu pracy.

Spółka poinformowała, że odlicza w deklaracji VAT-7 podatek naliczony w miesiącu zakupu tych zegarków i nalicza podatek należny ze stawka 22% w miesiącu ich wydania. Przesłane pytanie brzmi:

Czy przekazanie zegarków jubileuszowych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...

We własnym stanowisku Spółka pisze, że ich zdaniem ponoszony wydatek na zakup zegarków ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponieważ obligują ich do tego przywołane wyżej przepisy. Spółka uważa, że wydanie zegarków pracownikom jest obowiązkowe. Na poparcie swojego stanowiska Spółka przytacza orzeczenia NSA wydane w poprzednim stanie prawnym tj. orzeczenie z dnia 22.01.2002r. / I SA/Ka 2356/99 / i z dnia 05.05.2000r. / I SA/Lu 176/99 /. Podsumowując własne stanowisko Spółka uważa, że przekazanie zegarków jubileuszowych w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Przedstawione stanowisko jest błędne

Ustosunkowując się do powyższego zapytania należy stwierdzić, że na podstawie art.5 ust.1 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów. Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 2 pkt. 1 cytowanej wyżej ustawy -rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 3 w/w. ustawy przywołanego wyżej przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości. Przez prezenty o małej wartości - art. 7 ust. 4 - rozumie się przekazane przez podatnika jednej osobie towary:

- o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób;

- których przekazanie nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Organ podatkowy nie kwestionuje, że podatnik jest zobowiązany przepisami branżowymi do wykonania określonych czynności. Zauważa także związek tych czynności z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Nie oznacza to jednak, że czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy zwrócić uwagę, że czynność przekazania zegarków dla pracowników obchodzących jubileusz nosi wszelkie znamiona czynności określonej w art. 7. ust.2 pkt 1 ustawy o VAT ze szczególnym podkreśleniem spełnienia przesłanki określonej przez ustawodawcę, a mianowicie przekazania towaru na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Przekazanie zegarków jest formą podziękowania za wieloletnia pracę, a cel któremu ma ono służyć nie ma związku z działalnością przedsiębiorstwa. W wyniku przekazania zegarków następuje przysporzenie dla obdarowanych, którzy w wyniku tego przekazania będą realizowali cele osobiste.

Dlatego też, przekazanie zegarków będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli będzie przysługiwało obniżenie podatku naliczonego przy zakupie tych zegarków i nie będzie spełniony warunek opisany w art. 7 ust. 4 w/w. Ustawy o VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj