Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IPD3/415-45/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IPD3/415-45/05
Data
2005.05.24



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
ekwiwalent pieniężny
komornik sądowy
komornik sądowy
urlop
urlop
wynagrodzenie zaległe
wynagrodzenie zaległe
wyrok
wyrok


Pytanie podatnika
Czy wypłacony na postawie wyroku sądowego w trybie egzekucji komorniczej ekwiwalent za niewykorzystany urlop korzysta ze zwolnienia od opodatkowania?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22.03.2005 r. - który wpłynął w dniu 24.03.2005 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii opodatkowania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wyegzekwowanego i wypłaconego przez komornika sądowego w 2004 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.03.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2004 r. na podstawie wyroku sądowego został Panu wypłacony w trybie egzekucji komorniczej ekwiwalent za niewykorzystany urlop za lata 2002 i 2003.
Pana stanowisko w sprawie.
Uważa Pan, że należność z tyt. ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jest wolna od podatku dochodowego, ponieważ została zasądzona w kwocie netto, tj. po odliczeniu podatku i innych zobowiązań wynikających z przepisów o ubezpieczeniu społecznym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) nie wprowadza pojęcia „kwota netto”. Wypłacony w trybie egzekucji komorniczej ekwiwalent za niewykorzystany urlop na podstawie art. 9 ust. 1 wymienionej ustawy stanowi Pana dochód. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ekwiwalent za urlop nie został wymieniony w żadnych z tych przepisów. Tym samym nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania.

Z Pana pisma wynika, że posługując się pojęciem „kwota netto” rozumie Pan dochody po odjęciu podatku i obligatoryjnych składek. Zakłada się, że wystąpił Pan do sądu z pozwem dot. jedynie kwoty „do wypłaty”, nie uwzględniając pozostałych składników, sąd zaś orzekł w granicach pozwu. Jednakże z punktu widzenia przepisów podatkowych otrzymana przez Pana „kwota netto” stanowi dochód do opodatkowania, jest więc faktycznie „kwotą brutto”.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenia wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj