Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/155/WD/423/52/05/H.Sz
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/155/WD/423/52/05/H.Sz
Data
2005.07.15



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych


Słowa kluczowe
dywidendy
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym Spółka powinna odprowadzić podatek dochodowy od dywidendy wypłaconej udziałowcowi fińskiemu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r Nr 8 póz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z miesiąca kwietnia 2005r żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania dywidendy wypłaconej udziałowcowi fińskiemu, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny:

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecydowało, że wspólnikom Spółki zostanie wypłacona dywidenda. Jednym udziałowcem jest Spółka YY z o.oz siedzibą w Finlandii, będąca osobą prawną.

Spółka posiada certyfikat rezydencji wydany przez odpowiednik urzędu skarbowego w Finlandii, zgodnie z którym Spółka YY z o.o. jest rezydentem fińskim oraz podlega w Finlandii nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów. Zgodnie z art. 10 umowy bilateralnej z dnia 26 października 1977r (Dz. U. 1979.12.84) między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Finlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, dywidenda może być opodatkowana w Polsce. Gdy udziałowcem jest osoba prawna, natomiast wypłacającym jest spółka polska, podatek potrącony w Polsce nie może przekroczyć 5% pod warunkiem posiadania przez udziałowca co najmniej 25 % udziałów (art. 10 ust. l lit. A umowy).

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy zwolnienie wskazane w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma zastosowanie do przedstawionej sytuacji.

Zdaniem Spółki zwolnienie wskazane w art. 22 ust. 4 ma zastosowanie do przedstawionej sytuacji. Umowa pomiędzy Polską a Finlandią wskazuje jedynie górny pułap możliwego do potrącenia. W związku z tym do wypłaty dywidendy powinna mieć zastosowanie ustawa polska, o ile wskazuje stawkę niższą, lub zwalnia dywidendę z podatku. W związku z tym jeżeli transakcja spełnia przesłanki w wskazane w art. 22 ust. 4, dywidenda podlega zwolnieniu.

Wypłacającym dywidendę jest Spółka z o.o.. Podmiot jest zarejestrowanym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polski

Otrzymany certyfikat rezydencji wydany przez organy podatkowe w Finlandii wskazuje, że udziałowiec (beneficjent dywidendy) Spółki jest rezydentem fińskim i podlega na terenie Finlandii opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Udziałowiec Spółki YY z o.o. posiada 100 % udziałów w Spółcez o.o. i będzie jedynym odbiorcą dywidendy. Udziałowiec posiada udziaływ Spółce. z o.o. nieprzerwanie w okresie dłuższym niż 2 lata.

W związku z powyższym Spółka uważa, że dywidenda wypłacona dla udziałowca fińskiego podlega zwolnieniu na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę powyższy stan faktyczny Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że zgodnie z treścią art. 22 ust. 4 w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r Nr 54, póz. 654 ze zm.) zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1) wypłacającym dywidendę oraz inne należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt l, jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3) spółka, o której mowa w pkt 2 posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt l.

4)odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:: - spółka, o której mowa w pkt 2 albo, - położony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakładw rozumieniu art. 20 ust 13, spółki, o której mowa w pkt 2, jeżeli osiągnięty dochód (przychód) podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

W/w zasady obowiązują od l stycznia 2005r, przy czym stosownie do nowelizacji z listopada 2004r (Dz. U. Nr 254 póz. 2533) docelowo Spółka będzie zwolniona z podatku od dywidendy w Polsce, jeśli jej udziały w kapitale Spółki wypłacającej dywidendę wynosić będą 10%. Przyjęto jednak okres przejściowy. Tak więc od l stycznia 2005r do 31 grudnia 2006r warunkiem zwolnienia jest posiadanie udziałów wynoszących 20%, w okresie od l stycznia 2007r do końca roku 2008 - 15%, a od l stycznia 2009r - 10%.

Z treści art. 22 ust. 4a wynika, że zwolnienie, o którym mowa w art. 22 ust 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W myśl art. 22a przepisy m. in. art. 22 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zwolnienie uwarunkowane jest łącznym spełnieniem kryteriów. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w/w udziałowiec spełnia wymogi określone w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r Nr 54 póz. 654 z późn. zm.). W związku z czym stanowisko zaprezentowane przez Spółkę, iż przy przedstawionym stanie faktycznym wypłacona udziałowcowi fińskiemu dywidenda nie podlega opodatkowaniu u źródła, jest prawidłowe.

Pouczenie

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj