Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/177/WD/423/59/05/TC
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/177/WD/423/59/05/TC
Data
2005.08.03



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
konwersja wierzytelności
konwersja wierzytelności
objęcie udziałów
objęcie udziałów


Pytanie podatnika
dotyczy skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału spółki poprzez konwersję wierzytelności udziałowca


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o.z miesiąca maja 2005r., żądającego udzielenia pisemnej interpretacji zastosowania prawa podatkowego w zakresie skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału spółki poprzez konwersję wierzytelności udziałowca, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu

stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane w wniosku w części dotyczącej skutków podatkowych dla Spółki wnoszącej zapytanie - jest prawidłowe,

oraz na podstawie art. 165a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa

p o s t a n a w i a o d m ó w i ć

wszczęcia postępowania w sprawie i udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej skutków podatkowych dla udziałowców będących zagranicznymi osobami prawnymi (Francja).

UZASADNIENIE

Pismem z miesiąca maja 2005r.Spółka wystąpiła do III MUS w Radomiuo udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania prawa podatkowego w zakresie dotyczącym skutków podatkowych związanych z podwyższeniem kapitału spółki poprzez konwersję wierzytelności udziałowca.

Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący

Spółka zamierza podwyższyć kapitał spółki poprzez utworzenie nowych udziałów 1000 sztuk po 500,00 zł każdy. Udziały zostaną objęte w sposób następujący: 500 udziałów obejmie dotychczasowy wspólnik w zamian za swoją wierzytelność z tytułu pożyczki długoterminowej, która była udzielona spółcew 2003 roku i wówczas opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz 500 udziałów obejmie nowy udziałowiec, który posiada wierzytelność w spółcez tytułu dostaw o charakterze krótkoterminowym i tu również nastąpiłaby konwersja tych wierzytelności na kapitał.

W obu wypadkach - dług spółki wobec tych wierzycieli wygaśnie. Obydwaj udziałowcy są zagranicznymi osobami prawnymi posiadającymi swe siedziby za granicą (Francja).

Pytanie spółki:

Czy w przedstawionej sytuacji wystąpi podatek dochodowy od osób prawnych dla spółki...

jak należy obliczyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osóbprawnych z tytułu objęcia udziałów za wkłady niepieniężne, należnym od udziałowca

czy w tym przypadku ma zastosowanie umowa w sprawie zapobieżeniapodwójnemu opodatkowaniu zawarta między rządami polskim i francuskim...

Zdaniem pytającego podatek dochodowy od osób prawnych dla spółki nie wystąpi na podstawie art. 12 ust.4 pkt 4, ponieważ przychód z konwersji zarówno pożyczki jak i należności krótkoterminowych zostanie zrealizowany na podwyższenie kapitału zakładowego spółki.

Natomiast, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 powstanie u udziałowca przychód w wartości nominalnej udziałów. Kosztem uzyskania przychodów będzie wartość udzielonej pożyczki oraz wartość należności wynikających z faktur i koszty manipulacyjne związane z zawarciem transakcji ( opłaty notarialne) w oparciu o art. 15 ust. 1 j pkt 3.

Obowiązek podatkowy z tytułu objęcia w/w udziałów nie powstanie na terenie RP, ponieważ ma zastosowanie art. 22 ust.2 umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 20.06.1975.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (t.j. Dz.U.z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) o podatku dochodowym od osób prawnychdo przychodów nie zalicza się przychodów na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Oznacza to, iż zarówno wkłady niepieniężne jak i pieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów, w rozumieniu prawa podatkowego. Jak wynika z pisma dwaj zagraniczni udziałowcy na pokrycie udziałów w spółce wnoszą wkład niepieniężny w postaci konwersji wierzytelności :

dotychczasowy udziałowiec z tytułu pożyczki długoterminowej, która była udzielona spółce 2003r. roku,

nowy udziałowiec z tytułu dostaw o charakterze krótkoterminowym,

a więc kwotę przekazaną na podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o., z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego (art. 262 § 4 ksh) - w myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zalicza się do jej przychodu.

Przepis art. 3 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przewiduje, iż podatnicy, jeżeli nie mają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W momencie wniesienia aportu niepieniężnego w formie wierzytelnoścido spółki kapitałowej powstaje konieczność opodatkowania związanego z tym dochodu i powstanie obowiązku podatkowego po stronie podmiotu wnoszącego Zgodnie bowiem z przepisami art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowymod osób prawnych, w przypadku obejmowania udziałów lub akcji, przychodem podatnika jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej, objętychw zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Z przepisu tego wynika zatem, że w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółki kapitałowej, u wnoszącego taki wkład, nie powstaje z tego tytułu przychód tylko wtedy, kiedy przedmiotem wkładu jest całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; w pozostałych przypadkach przychód ten powstaje. Tak określony przychód z tytułu aportu wierzytelności powstaje, zgodnie z art. 12 ust. 1 b pkt 2 ustawy podatkowej, w dniu wpisudo rejestru podwyższenia kapitału zakładowego.

Z kolei, stosownie do brzmienia art. 15 ust. 1 j pkt 3 ustawy podatkowej,w przypadku objęcia udziałów w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamianza wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część – na dzień objęcia tych udziałów, wkładów – ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatkówna nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Tak ustalony dochód, stosownie do cytowanego powyżej art. 3 ust. 2 ustawy podatkowej, podlega co do zasady opodatkowaniu „u źródła”, tj. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednakże, wobec faktu, iż unormowania zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (art. 91 ust. 2 w związku z art. 241 ust. 1 Konstytucji) stanowią, że postanowienia umowy międzynarodowej mają pierwszeństwo przed regulacjami ustawowymi, koniecznym jest więc uwzględnienie regulacji ratyfikowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązującychna dzień powstania zobowiązania podatkowego.

Odnosząc się do przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz mając na względzie wskazane wyżej uregulowania prawne, w przypadku podwyższenia kapitału spółki poprzez konwersję wierzytelności dwóch udziałowców będących zagranicznymi osobami prawnymi posiadającymi swe siedziby za granicą (Francja) :

*podatek dochodowy od osób prawnych dla spółki nie wystąpi na podstawie art. 12 ust 4 pkt 4, ponieważ przychód z konwersji zarówno pożyczki jak i należności krótkoterminowych zostanie zrealizowany na podwyższenie kapitału zakładowego spółki,

trzecie zapytanie Spółki dotyczy udziałowców Spółki będących zagranicznymi osobami prawnymi posiadającymi swe siedziby za granicą tj. we Francji, wnioskodawca więc nie jest podmiotem uprawnionym do żądania pisemnej interpretacji prawa podatkowego w części dotyczącej swych zagranicznych udziałowców, ponieważ zgodnie z art. 17 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo siedziby podatnika, płatnika, inkasenta. W odniesieniu do kwestii zawartej w trzecim pytaniu Spółka. z o.o. nie występuje w żadnej z tych ról. Wobec nie spełnienia tego warunku Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu odmawia wszczęcia postępowania w sprawie i udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w tej części w jakiej nie dotyczy ona Wnioskodawcy.

Z uwagi na powyższe postanowiono jak w sentencji.

Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowejw Warszawie za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj