Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pszczynie
US.PP/443-23/05
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443-23/05
Data
2005.09.05



Autor
Urząd Skarbowy w Pszczynie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa
kasa
kasa rejestrująca
kasa rejestrująca
marża
marża
samochód używany
samochód używany


Pytanie podatnika
Jak ewidencjonować w kasie fiskalnej prowizję za pośrednictwo w sprzedaży samochodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. , Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z pismem Strony z dnia 06.06.2005 r. (data wpływu do organu podatkowego – 07.06.2005 r.) i uzupełnieniem wniosku z dnia 25.08.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie postanawiauznać stanowisko Strony dotyczące ewidencjonowania w kasie fiskalnej prowizji za pośrednictwo w sprzedaży samochodów wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I EW dniu 07.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek Strony, w dniu 25.08.2005r. uzupełniono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisanego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Strona dokonuje sprzedaży samochodów używanych oraz świadczy usługi pośrednictwa w tym zakresie. Sprzedaż samochodów używanych na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonowana jest przy zastosowaniu kasy fiskalnej, zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Natomiast w sytuacji kiedy klient zleca wyszukanie kupca na swój samochód, Podatnik jest tylko pośrednikiem w znalezieniu nowego kupca. Podatnik za tę usługę pobiera tylko kwotę prowizji, a uczestnicy umowy (kupujący i sprzedający) sporządzają z tego tytułu umowę kupna-sprzedaży miedzy sobą, i w kasie fiskalnej ewidencjonuje tylko kwotę prowizji pomniejszoną o kwotę podatku należnego.

W nawiązaniu do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie wyjaśnia:

W myśl art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) podstawę opodatkowania czynności maklerskich, czynności wynikających z zarządzania funduszami powierniczymi, czynności wynikających z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa, umowy komisu lub innych usług o podobnym charakterze stanowi dla prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby świadczącej usługi o podobnym charakterze – kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonanie usługi, pomniejszona o kwotę podatku.

Natomiast art. 111 ust. 9 w/w ustawy o podatku VAT stanowi, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, kryteria i warunki techniczne, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunki ich stosowania przez podatników, uwzględniając: potrzebę zabezpieczenia zaewidencjonowanych danych, konieczność zapewnienia konsumentowi prawa do otrzymania dowodu nabycia towarów lub usług z uwidocznioną kwotą podatku oraz możliwość kontroli przez klienta czynności dotyczących prawidłowego ewidencjonowania transakcji i wystawiania dowodu potwierdzającego jej wykonanie, optymalne, również dla danego typu obrotu, rozwiązania techniczne dotyczące konstrukcji kas i zgodnie z § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze, albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Z powyższego wynika, że w sytuacji kiedy lient (osoba nie prowadząca działalności gospodarczej) zleca Podatnikowi wyszukanie kupca na używany samochód (samochód nie jest kupowany przez Podatnika) i po znalezieniu nabywcy uczestnicy umowy sporządzają umowę sprzedaży między sobą, to w kasie fiskalnej powinna być zaewidencjonowana wartość samochodu.

Mając na względzie powyższe zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko uznano za nieprawidłowe.

Pouczenie:Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku- Białej, 43-300 Bielsko –Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj