Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PP-443/26/ICH/05
z 16 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/26/ICH/05
Data
2005.09.16



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
podatek od towarów i usług
transakcja wewnątrzwspólnotowa


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zakupione od zagranicznych kontrahentów towary przeznaczone do dalszej odprzedaży w sytuacji gdy kontrahenci ci wystawili rachunki z naliczonym podatkiem od wartości dodanej.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r Nr 8 poz.60 z późn.zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach przedstawione w złożonym wniosku z dnia 26.07.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 10.08.2005 r. stanowisko Strony dotyczące opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ocenia jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26.07.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 10.08.2005 r. zwrócił się Pan między innymi z zapytaniem czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów zakupione od zagranicznych kontrahentów towary przeznaczone do dalszej odprzedaży w sytuacji gdy kontrahenci ci wystawili rachunki z naliczonym podatkiem od wartości dodanej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pismach wynika co następuje:

W miesiącu maju 2005 r. zakupił Pan od kontrahentów niemieckich urządzenia w postaci myjki na zimną i ciepłą wodę, które przeznaczone zostały do dalszej odprzedaży. Kontrahenci niemieccy wystawili Panu rachunki z naliczonym podatkiem VAT mimo, iż zarejestrowany jest Pan do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Z uwagi na to, iż kontrahenci naliczyli podatek VAT w wystawionych przez siebie rachunkach, nie potraktował Pan nabycia jako nabycia wewnątrzwspólnotowego i nie wykazał należnego z tego tytułu podatku VAT.
Stoi Pan na stanowisku, iż w przedstawionej sytuacji nie miał Pan obowiązku traktować dokonanego nabycia jako nabycia wewnątrzwspólnotowego a tym samym nie miał obowiązku naliczenia z tego tytułu podatku VAT gdyż podatek ten został zapłacony przez kontrahenta zagranicznego.

Po dokonaniu analizy złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz,U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem do towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art.9 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt 4 ustawy rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten stosuje się między innymi pod warunkiem, że nabywcą oraz dokonującym dostawy towarów jest podatnik, o którym mowa w art.15 lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, co ma miejsce w analizowanej sytuacji.

Jak stanowi art.97 ust.1 ustawy o VAT przed dokonaniem pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia podmiot, który zamierza nabywać towary od podatników z innych państw członkowskich, obowiązany jest zarejestrować się jako podatnik VAT UE. Zgodnie z art.97 ust.10 ustawy powyższe obliguje podatnika do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL, przy dokonywaniu m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W sytuacji gdy polski podatnik dokona nabycia towaru w innym kraju unijnym i nie poda swojego numeru VAT UE zagranicznemu kontrahentowi, dostawca jest zobligowany obciążyć tę transakcję podatkiem VAT wg stawki obowiązującej w jego państwie. Naliczenie więc podatku według stawki obowiązującej w Niemczech, jak od transakcji krajowej, w sytuacji gdy polski nabywca nie podał swojego numeru VAT UE jest prawidłowe

W sytuacji natomiast gdy polski podatnik podaje podatnikowi niemieckiemu numer identyfikacyjny VAT UE , niemiecki dostawca nie powinien tej sprzedaży opodatkowywać stawką 16% albowiem w takim przypadku po jego stronie występuje wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w stosunku do której należy zastosować stawkę 0%, albowiem po stronie polskiego nabywcy transakcja ta jest opodatkowana w Polsce z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jeżeli jednak niemiecki kontrahent naliczył od dokonanej dostawy niemiecki podatek , polski nabywca towarów pomimo, iż zapłacił niemiecki podatek VAT wliczony w cenę towaru nabytego w Niemczech powinien tę transakcję potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i opodatkować ją podatkiem VAT w Polsce

W świetle powyższego stanowisko Strony należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Dotyczy ona jedynie konkretnej sytuacji przedstawionej we wniosku.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj