Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mysłowicach
NUSPDII/2/406/8/2005
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUSPDII/2/406/8/2005
Data
2005.07.12



Autor
Urząd Skarbowy w Mysłowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
majątek
małoletni
tytuł prawny
ulga remontowa
zarząd


Pytanie podatnika
Czy w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej przysługuje odliczenie wydatków poniesionych w 2004 r. na remont budynku mieszkalnego, będącego własnością małoletniego dziecka?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż na podstawie aktu notarialnego spisanego w 1992 r. podatniczka nabyła wraz z ojcem małoletniej córki położoną w D. nieruchomość zabudowaną m.in. domem mieszkalnym do remontu. Jednocześnie tym samym aktem notarialnym dokonana została darowizna całości udziałów w nabytej nieruchomości na rzecz małoletniej córki. Zgodnie z zapisem w akcie notarialnym oraz złożonym oświadczeniem podatniczka sprawuje władzę rodzicielską nad małoletnią córką, która mieszka z nią w M., gdzie również uczęszcza do szkoły.Natomiast wolne dni, ferie i wakacje spędza wraz z córką w przedmiotowym domu mieszkalnym D., który położony jest w odległości ok. 120 km od miejsca zamieszkania. Adres nieruchomości jest miejscem czasowego zameldowania podatniczki oraz stałego zameldowania córki.W 2004 r. podatniczka poniosła wydatki na remont budynku mieszkalnego stanowiącego własność jej małoletniej córki i posiada faktury VAT wystawione na swoje nazwisko. Jednocześnie swój tytuł prawny do budynku wywodzi z funkcji pełnienia władzy rodzicielskiej nad córką oraz wynikającego z art. 101 ust. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązku rodzica do sprawowania z należytą starannością zarządu majątkiem dziecka pozostającego pod jego władzą rodzicielską. Uważa mianowicie, iż aby wywiązać się z tego obowiązku z należytą starannością oraz mając na względzie stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju córki, była z mocy prawa zobligowana łożyć na konieczne remonty budynku mieszkalnego pozostającego pod jej zarządem do czasu uzyskania przez córkę pełnoletności.

Podatniczka zajęła stanowisko, iż w świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz w myśl obowiązujących przepisów podatkowych wydatki poniesione na remont budynku mieszkalnego, będącego własnością małoletniej córki i udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na własne nazwisko uprawniają do skorzystania z ulgi remontowej.

Odnosząc się do powyższego tutejszy organ wyjaśnia co następuje:
Wydatki mieszczące się w zakresie ulgi na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego poniesione w 2004 r. podlegają odliczeniu w wysokości i na zasadach określonych w art. 27 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r.

Wynika to z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.).
Zgodnie z treścią ww. art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r., podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 według skali podatkowej, obniżony na podstawie art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...). Podstawowym warunkiem odliczenia tych wydatków jest posiadanie tytułu prawnego do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Za tytuł prawny uważa się między innymi: akt własności, decyzję administracyjną o przydziale lokalu kwaterunkowego, umowę użyczenia, najmu, dzierżawy, podnajmu lub poddzierżawy, dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku lub darowizny, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego. Tytuł prawny do zajmowanego lokalu może również wynikać z przepisów prawnych bądź postanowień umownych, a także działań władczych organów publicznych.Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, iż podatniczka zamieszkuje wraz z córką w M., gdzie córka uczęszcza do szkoły i gdzie mieści się centrum zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych rodziny. Jednocześnie w dni wolne, ferie i wakacje przebywa wraz z córką w budynku mieszkalnym w D. zaspokajając w ten sposób dodatkowo potrzeby rekreacyjne i wypoczynkowe. Swój tytuł prawny do budynku mieszkalnego, będącego własnością małoletniej córki, podatniczka wywodzi z faktu pełnienia władzy rodzicielskiej nad córką oraz spoczywającym na rodzicu obowiązku sprawowania z należytą starannością zarządu majątkiem dziecka pozostającego pod jego władzą rodzicielską.Władza rodzicielska, pod którą dzieci pozostają aż do pełnoletności obejmuje szereg obowiązków i uprawnień rodziców względem dzieci.
Powyższe reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy (KRO), a w szczególności art. 92 i art. 95. Władza rodzicielska wykonywana przez podatniczkę nad małoletnią córką obejmuje wychowanie i kierowanie dzieckiem, troskę o jego rozwój fizyczny i umysłowy, dbałość o zapewnienie środków utrzymania i wychowania oraz ochronę dziecka i jego interesów. W przypadku gdy dziecko posiada majątek, tak jest w tej konkretnej sytuacji - w postaci budynku mieszkalnego otrzymanego w drodze darowizny, podatniczka jako rodzic obowiązana jest sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod jej władzą rodzicielską (art. 101 KRO). Zarząd ten należy rozumieć jako załatwienie bieżących spraw związanych ze zwykłym korzystaniem z przedmiotów wchodzących w skład zarządzanego majątku i utrzymaniem tych przedmiotów w stanie nie pogorszonym.

Wobec powyższego, zgodnie z przepisami prawa, sprawując zwykły zarząd podatniczka ma obowiązek utrzymać majątek dziecka w stanie nie pogorszonym, aż do czasu pełnoletności dziecka. Aby wywiązać się z tego obowiązku z należytą starannością oraz mając na względzie stworzenie odpowiednich warunków bytowych do rozwoju dziecka, a do takich niewątpliwie należy zaliczyć potrzeby mieszkaniowe oraz wypoczynkowe i rekreacyjne, z mocy prawa zobligowana jest łożyć na remonty i modernizację budynku mieszkalnego pozostającego pod jej zarządem.
W świetle powyższego należy uznać, iż wydatki poniesione na remont budynku mieszkalnego, będącego własnością małoletniego dziecka, udokumentowane fakturami wystawionymi na swoje nazwisko uprawniają podatniczkę do korzystania z ulgi remontowo-modernizacyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj