Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US.15/POI/423/8/05/JK
z 11 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.15/POI/423/8/05/JK
Data
2005.08.11



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
abonament
działalność gospodarcza
moment powstania obowiązku podatkowego
prenumerata
przedpłaty


Pytanie podatnika
Jaką datę należy uznać za moment powstania obowiązku podatkowego u wydawcy miesięcznika, w przypadku otrzymywania od kontrahentów wpłat abonamentowych na poczet sprzedaży prenumeraty rocznej (półrocznej lub kwartalnej) miesięcznika?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity DZ. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.06.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania osób prawnych za 2005 r.

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2005 r. Wydawnictwo sp. z o.o. zwróciło się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce o interpretację przepisów prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przedstawiając stan faktyczny następująco:

Wydawnictwo… sp. z o.o. jest wydawcą miesięcznika. Na poczet przyszłych dostaw miesięcznych przyjmuje wpłaty abonamentowe za prenumeratę na cały rok, okresy półroczne lub kwartalne, wystawiając kontrahentom faktury VAT na wpłaty z tytułu prenumeraty, zarachowując jednorazowo kwotę wpłaty jako przychód w miesiącu wystawienia faktury, który pokrywa się z terminem (miesiącem) wpłaty przez kontrahenta. Do kosztów uzyskania przychodów Spółka zalicza w kolejnych miesiącach koszty związane z wydawaniem miesięcznika tj.: koszty opracowania druku, kolportażu itp.

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 12 ust 3a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po dokonaniu oceny stanu faktycznego i prawnego przedstawionego przez podatnika w złożonym wniosku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę uzyskania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.

Odnosząc się do zacytowanych wyżej regulacji należy jednak zauważyć, że nie zawsze otrzymanie przez podatnika kwot pieniężnych lub wystąpienie zdarzenia powodującego powstanie przychodu należnego stanowić będzie przychód podatkowy u tego podatnika.

Jako wyjątek bowiem od wyżej opisanych zasad, w art. 12 ust. 4 ustawy ustawodawca określił te przypadki, kiedy mimo wystąpienia przesłanek uznania danego zdarzenia za powodujące powstanie przychodu lub przychodu należnego, przychód podatkowy nie wystąpi.

Wśród tych przypadków, w pkt 1 cytowanego przepisu ustawodawca określił, że do przychodów nie zalicza się „pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych”. Przepis ten, w myśl prawnej zasady „lex specialis derogat legi generali” (łac. przepis szczególny uchyla przepis ogólny) należy stosować w pierwszej kolejności przed przepisami ogólnymi ustawy, określającymi co jest przychodem i kiedy.

Jednocześnie, nie określa on konkretnego tytułu, w związku z którym taka „pobrana wpłata lub zarachowana należność” nastąpiła, czy tytułem tym była zaliczka, przedpłata czy zapłata z góry. Oznacza to, że sformułowanie to odnosi się do wszystkich tych przypadków.

Z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, że Wydawnictwa Profesjonalne Alpha pro Sp. z o.o. jako wydawca miesięcznika „Samorząd Europejski” na poczet przyszłych dostaw miesięcznych przyjmuje w momencie rozpoczęcia okresu prenumeraty wpłaty abonamentowe za prenumeratę na cały rok, okresy półroczne lub kwartalne wystawiając kontrahentom faktury VAT na wpłaty z tytułu prenumeraty. Należy wobec tego uznać, że wpłaty te przyjmowane są na poczet niezrealizowanych jeszcze dostaw, czyli przed wystąpieniem zdarzenia gospodarczego.

Wobec powyższego Alpha pro Sp. z o.o. przyjmując na poczet przyszłych dostaw miesięcznych roczne, półroczne lub kwartalne wpłaty abonamentowe wypełnia tym samym przesłanki zawarte w art. 12 ust 4 pkt 1, w myśl którego do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Pobrane wpłaty stają się przychodem podatkowym dopiero w momencie wykonania świadczenia, w przedmiotowym stanie faktycznym z chwilą zrealizowania dostawy miesięcznika. Do tego czasu otrzymane kwoty pieniężne stanowią wpłaty na poczet wykonania świadczenia którego wykonanie jest odroczone w czasie. Bez znaczenia jest również jakiej części świadczenia wpłaty te dotyczą oraz czy podlegają udokumentowaniu fakturą VAT.

W konsekwencji wpłaty abonamentowe za prenumeratę, staną się przychodem i tym samym powstanie obowiązek podatkowy ze sprzedaży prenumeraty z chwilą dostawy miesięcznika „Samorząd Europejski”, czyli w momencie wykonania świadczenia, a nie z chwilą otrzymania wpłaty i wystawienia faktury VAT potwierdzającej wpłatę.

W związku z powyższym postanawiam jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj