Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2272/04/CIP/01
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2272/04/CIP/01
Data
2004.12.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony
zawieszenie działalności gospodarczej
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przysługuje mu zwrot podatku naliczonego z faktur wystawianych przez wykonawców usług budowlanych, a jeśli tak to na jakich zasadach. Podatnik zapytuje ponadto czy spełnia warunki do uzyskania zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki na podstawie przepisów rozdziału 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 971).
Zdaniem Podatnika przysługuje mu zwrot podatku naliczonego, a wniosek o zwrot powinien być złożony w zwykłej formie pisemnej.


Stan faktyczny:

Podatnik zawiesił prowadzoną dotychczas działalność gospodarczą i w związku z tym nie dokonuje obecnie żadnej sprzedaży i nie osiąga żadnych obrotów. Jednakże w okresie zawieszenia działalności Podatnik nabywa usługi budowlane i na podstawie faktur VAT wystawianych przez wykonawców robót jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, w świetle art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, to zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 19 ustawy).

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Podatnik w okresie zawieszenia działalności nabywa usługi budowlane i na podstawie faktur VAT wystawianych przez wykonawców robót jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT.

Należy zauważyć, że ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. nie definiuje pojęcia “zawieszenie działalności”, zatem należy posłużyć się jego powszechnym znaczeniem językowym, które nie jest tożsame z zaprzestaniem działalności (likwidacją) i oznacza tylko czasowe (okresowe) powstrzymanie się od prowadzenia działalności gospodarczej bez zamiaru jej likwidacji.

Z powyższego, a także przytoczonych przepisów wynika, że Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia usług budowlanych. Z przysługującego prawa Podatnik może skorzystać w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę (art. 86 ust.10 pkt. 1 ustawy). Jeżeli jednak nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w powyższym terminie może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy). Jeżeli w okresie tym Podatnik nie wykonał żadnej czynności polegającej opodatkowaniu, to zgodnie z art. 86 ust. 19 ustawy podatek naliczony za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.

Jak wynika z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnice kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Podatnikowi przysługuje zatem prawo wyboru czy o nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym obniży podatek należny za następne okresy, czy wystąpi z wnioskiem o zwrot różnicy na rachunek bankowy. Przepisy obecnie obowiązującej ustawy o VAT nie określają dodatkowo obowiązków jakie podatnik musi spełnić aby otrzymać zwrot podatku na rachunek bankowy, jedynym ograniczeniem jest termin w jakim zwrot następuje. Podkreślić jednakże należy, że zwrot różnicy podatku w trybie art. 87 w/w ustawy może nastąpić dopiero w momencie wykonania przez Podatnika czynności opodatkowanych.

Odnośnie zapytania Podatnika w przedmiocie możliwości uzyskania zwrotu kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki odwołać należy się do art. 93 ustawy. Zgodnie z ust. 1 w/w artykułu, w przypadku nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej zwrot kwoty podatku naliczonego może być dokonywany w formie zaliczki. Warunki i tryb wypłaty zaliczki, o której mowa w w/w ust. 1 zostały na podstawie ust. 2 w/w art. 93 ustawy określone przez Ministra Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwroty podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), zwanego dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 4 rozporządzenia, podmiotom, które przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej nabyły towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, który może być dokonywany w formie zaliczki.

Zwrot kwoty podatku naliczonego przysługuje, na podstawie § 5 rozporządzenia, podmiotowi, jeżeli spełni łącznie następujące warunki:

  1. został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i posiada numer identyfikacji podatkowej;
  2. nie podjął czynności opodatkowanych podatkiem, z wyjątkiem:

  3. a) importu towarów,
    b) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
  4. nabył towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, których wartość bez podatku wynosi co najmniej 500.000 zł;
  5. nabycie towarów i usług, o których mowa w pkt 3, nastąpiło nie wcześniej niż w dniu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego;
  6. w całości dokonał zapłaty należności z tytułu nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, a w przypadku importu towarów zapłacił podatek należny od tego importu;
  7. posiada fakturę lub fakturę korygującą, z której wynika kwota podatku naliczonego, a w przypadku importu towarów - dokument celny;
  8. złożył oświadczenie, że:

  9. a) nabyte towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, będą wykorzystywane przy wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem,
    b) po rozpoczęciu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem podmiot nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy,
    c) przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży opodatkowanej podmiot nie skorzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy,
    d) prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy,
    e) pierwsze czynności opodatkowane podatkiem będą dokonane nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia dokonania pierwszego nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadził już działalność gospodarczą, którą następnie zawiesił.

Ponieważ z w/w przepisów rozporządzenia wynika, że zwrot podatku naliczonego w formie zaliczki dokonywany jest zanim Podatnik podejmie jakąkolwiek czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, uznać należy że powyższy zwrot nie będzie przysługiwać Podatnikowi w przypadku zawieszenia dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj