Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/71/05/PP
z 26 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/71/05/PP
Data
2005.08.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
komputery
pracownik
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacany ekwiwalent pieniężny tytułem wykorzystywania przez pracownika komputera stanowiącego jego własność w celu wykonywania pracy na rzecz Spółki, poprzez uzyskiwanie połączenia z siecią informatyczną, ma charakter "ekwiwalentu pieniężnego za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały i sprzęt" i jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PDOF i w związku z tym, Spółka nie ma obowiązku pobierania od takiego ekwiwalentu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/, po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wypłaca swoim pracownikom ekwiwalenty pieniężne tytułem wykorzystywania przez pracowników komputerów stanowiących ich własność, przy wykonywaniu pracy na rzecz Spółki. Ekwiwalenty tego rodzaju wypłacane są głównie pracownikom działu sprzedaży, którzy ze względu na charakter powierzanych im zadań pewną część pracy wykonują poza siedzibą Spółki, jak również wszystkim innym pracownikom, których charakter pracy wymaga stałej, sprawnej komunikacji ze Spółką.

Omawiane ekwiwalenty wypłacane są:
- na podstawie podpisywanej z pracownikiem „Umowy o wykorzystywanie własnego sprzętu Pracownika przy wykonywaniu pracy”, której wzór został załączony do wystąpienia,
- na bazie miesięcznej, w przypadkach faktycznego wykorzystywania przez pracownika komputera przy wykonywaniu pracy na rzecz Spółki w danym miesiącu,
- w kwotach, których wysokość uzależniona jest od ilości połączeń z zasobami połączeń z zasobami informatycznymi Spółki (w tym głównie ze skrzynką poczty głosowej oraz innymi zasobami informatycznymi znajdującymi się na serwerze Spółki), faktycznie zrealizowanych przez pracownika przy wykorzystywaniu własnego komputera (w każdym miesiącu pracownik zobowiązany jest przedłożyć oświadczenie o ilości wykonanych połączeń).

Zdaniem Spółki wypłacany ekwiwalent pieniężny tytułem wykorzystywania przez pracownika komputera stanowiącego jego własność w celu wykonywania pracy na rzecz Spółki, poprzez uzyskiwanie połączenia z jej siecią informatyczną, ma charakter „ekwiwalentu pieniężnego za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały i sprzęt” i jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym, Spółka nie ma obowiązku pobierania od takiego ekwiwalentu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W ocenie Naczelnika Urzędu interpretacja przepisów podatkowych przedstawiona przez Spółkę jest nieprawidłowa.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 w/w ustawy, wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

Aby świadczenie zostało zwolnione z opodatkowania muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
- wypłata związana jest z faktem używania przez pracownika określonych rzeczy przy wykonywaniu pracy,
- rzeczy wykorzystywane przy wykonywaniu pracy stanowią własność pracownika,
- kwotę wypłaty pracodawca określił jako ekwiwalent pieniężny, odpowiadający z racjonalnego punktu widzenia wartości rzeczy używanych dla celów pracodawcy.

Aby wypłacona pracownikowi kwota stanowiła ekwiwalent korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego musi odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom tzn. musi zachodzić związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych dla celów zakładu pracy rzeczy stanowiących własność pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy, dokonanego w trakcie ich używania. Wydatek nie uwzględniający tego kryterium nie może być uznawany za ekwiwalent i nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Z załączonej umowy wynika, że kwota ekwiwalentu, wypłacona będzie miesięcznie, na podstawie oświadczenia pracownika o ilości połączeń zrealizowanych w danym miesiącu. Ilość tych połączeń jest podstawą do obliczenia kwoty wypłaconej pracownikowi jako ekwiwalent za korzystanie z własnego komputera dla celów zakładów pracy.

Wypłacone pracownikom kwoty w przedstawionym stanie faktycznym, stanowią faktycznie zwrot kosztów pracownika z tytułu korzystania z linii telefonicznych i łącz internetowych. Kwoty te nie stanowią zatem ekwiwalentu za używanie rzeczy (komputera) stanowiących własność pracownika, stanowią natomiast częściowe pokrycie kosztów korzystania z usług internetowych. Zwrot poniesionych przez pracownika wydatków z powyższego tytułu stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym razem z innymi składnikami wynagrodzenia za pracę.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, Spółka jako płatnik jest zobowiązana doliczyć powyższe kwoty do pozostałych dochodów ze stosunku pracy i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj