Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-I/443/35/2004/JO
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I/443/35/2004/JO
Data
2004.12.23



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
opodatkowanie
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie nieodpłatne
zakup towarów


Pytanie podatnika
Podatnik dokonuje zakupów artykułów spożywczych na cele reprezentacji i reklamy. Są to takie artykuły jak kawa, herbata, cukier, woda mineralna, soki, ciastka itp. Artykuły te są następnie zużywane podczas spotkań z kontrahentami. Podatnik dokonuje również zakupów napojów (herbata, kawa, woda mineralna, soki), które przeznaczone są dla pracowników. Obydwa przypadki traktowane są przez Niego jako zużycie towarów dla celów reprezentacji i reklamy, bądź na potrzeby pracowników, co wynika z przepisów BHP i zdaniem Podatnika przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie, natomiast nie jest naliczany VAT należny (postępuje On właśnie w taki sposób) - czy takie postępowanie jest prawidłowe w świetle obowiązujących przepisów podatkowych?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 16.09.2004 r. doręczone do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 20.09.2004 r., Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Podatnik dokonuje zakupów artykułów spożywczych na cele reprezentacji i reklamy. Są to takie artykuły jak kawa, herbata, cukier, woda mineralna, soki, ciastka itp. Artykuły te są następnie zużywane podczas spotkań z kontrahentami. Podatnik dokonuje również zakupów napojów (herbata, kawa, woda mineralna, soki), które przeznaczone są dla pracowników. Obydwa przypadki traktowane są przez Niego jako zużycie towarów dla celów reprezentacji i reklamy, bądź na potrzeby pracowników, co wynika z przepisów BHP i zdaniem Podatnika przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie, natomiast nie jest naliczany VAT należny (postępuje On właśnie w taki sposób).

Odpowiadając na zapytanie odnośnie przekazywanych towarów w ramach reprezentacji i reklamy należy wskazać, że przepisy ustawy 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwanej dalej ustawą o PTU nie posługują się pojęciem „reprezentacji i reklamy”, odnoszą się natomiast w swojej treści do pojęcia prezentów o małej wartości. Zgodnie z art. 7, ust. 3 ustawy przekazanie prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie jest związane z celami prowadzonego przedsiębiorstwa nie jest traktowane jako dostawa towarów. W przepisie tym postawiono jednakże dalsze warunki dotyczące uznania przekazywanych towarów za prezenty o małej wartości. Łączna kwota prezentów przekazanych jednej osobie nie może przekroczyć 50 zł, a suma przekazanych prezentów nie może przekroczyć co do zasady 0,125 wartości sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym. A zatem jedynie w wyżej opisanym przypadku towary (kawa, herbata) przekazywane w ramach reprezentacji i reklamy nie stanowią dostawy towarów z prawem obniżenia podatku należnego o naliczony przy ich nabyciu (zgodnie z art. 86, ust. 8, pkt 2 ustawy o PTU). Natomiast przekazanie towarów, nie będących prezentami o małej wartości (sytuacja taka może nastąpić wówczas, gdy podatnik nie będzie prowadził stosownej ewidencji w tym zakresie) dla celów związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem obliguje podatnika do opodatkowania tej czynności na zasadach ogólnych. W tym zakresie stanowisko Podatnika uznać należy za niezgodne z przepisami podatkowymi. Odmiennie należy rozpatrywać sytuację nieodpłatnego przekazywania pracownikom w ramach wiążącego stosunku pracy i obowiązków nałożonych na pracodawcę na podstawie odrębnych przepisów artykułów spożywczych (kawy, soków, herbaty). Sytuacja powyższa rozpatrywana w oparciu o dyspozycję art. 7, ust. 2 ustawy o PTU nie spełnia warunku dostawy towarów wobec niedopełnienia warunków postawionych w tym przepisie, tj. przekazanie towarów następuje w związku z celami prowadzonego przedsiębiorstwa, podczas gdy sformułowane tam warunki uznają za dostawę nieodpłatne przekazanie towarów w przypadku, gdy podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia podatku, a przekazanie nie jest związane z celami prowadzonego przedsiębiorstwa. Wobec powyższego opisany przypadek nie stanowi dostawy podlegającej opodatkowaniu w oparciu o przepisy ustawy o PTU.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj