Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żywcu
PP/443/70/2005/KLŁ
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/70/2005/KLŁ
Data
2005.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Żywcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
stawki podatku
świadczenie usług
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy sprzedane jednostki doładownia nalezy traktować jako sprzedaz towarów? Jeśli tak, czy sprzedaż tę należy ewidencjonować w kasie fiskalnej i w jakim terminie? Jaką stawką podatku VAT należy obciążyć ww. transakcję, jeżeli zakupione jednostki posiadają stawkę 22%


Przedsiębiorstwo X zwróciło się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Na podstawie umowy zawartej z S.A., w sklepie od dnia 01.01.2005 r. można doładować telefon komórkowy poprzez terminal POS (tzw. Elektroniczne Jednostki Doładowania) oraz opłacić rachunki. Jak wynika z ww. umowy Sp. z o.o. jest pośrednikiem w płatnościach. Wartość elektronicznej jednostki doładowania w sklepie wynosi 1,00 zł. Kwotę pobraną za sprzedaż jednostek przyjmuje do kasy głównej Spółki w dniu sprzedaży. Na koniec tygodnia bądź miesiąca S.A. wystawia na Spółkę fakturę za zakupione i sprzedane za pośrednictwem firmy jednostki doładowania w cenie 0,92 zł za jednostkę. W dniu 01.06.2005 r. na zadane pytanie do Urzędu Statystycznego w Łodzi Spółka otrzymała odpowiedź, iż ww. usługi doładowania telefonów komórkowych przy pomocy terminali POS na rzecz klientów indywidualnych przez jednostkę nie będąca operatorem telefonii komórkowej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 64.20.13-00.00 „Usługi sieci telefonii przenośnej”.

Pytanie Podatnika brzmi :

Czy sprzedane jednostki doładowania należy traktować jako sprzedaż towarów... Jeśli tak, to czy sprzedaż należy ewidencjonować w kasie fiskalnej i w jakim terminie... Jaką stawką podatku VAT należy obciążyć ww. transakcje, jeżeli zakupione jednostki posiadają stawkę 22%...

Zdaniem podatnika sprzedane jednostki doładowania należy traktować jako sprzedaż usług (świadczenie usług) i opodatkować stawką 22%. W związku z zaklasyfikowaniem sprzedaży pod nr PKWiU 64.20.13-00.00 (usługi telefonii ruchomej) nie należy jej ewidencjonować w kasie rejestrującej.

Stanowisko organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest następujące :

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy, przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Usługi doładowania telefonów komórkowych sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 64.20.13-00.00 „Usługi sieci telefonii przenośnej” nie mieszczą się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ nie zostały wymienione pośród czynności wskazanych w tym przepisie. Zgodnie z art. 8 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Z uwagi na to, że usługi doładowania telefonów komórkowych przy pomocy terminali POS na rzecz klientów indywidualnych przez jednostkę nie będącą operatorem sieci telefonii komórkowej jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, należy uznać, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie natomiast z § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) do dnia 31 grudnia 2005 r. zwolnione zostały z obowiązku ewidencjonowania czynności określone w załączniku do rozporządzenia. W stosunku do tych czynności podatnicy są zwolnieni z obowiązku ich ewidencjonowania za pomocą kas nawet jeśli mają obowiązek zainstalowania tych kas z uwagi na wykonywanie również innej działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

W pozycji 14 załącznika do w/w rozporządzenia wymienione są usługi telekomunikacyjne o symbolu PKWiU 64.2 . Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu 64.20.13-00.00 mieszczą się usługi sieci telefonii przenośnej więc podatnik bez względu na obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego za pomocą kasy może skorzystać ze zwolnienia do 31.12.2005 r.

Generalną zasadą – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową 22 % . Dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział jednakże niższe stawki podatkowe, a nawet całkowite zwolnienie od podatku. Towary bądź usługi, przy sprzedaży których stosuje się preferencyjne stawki wymienione są w załącznikach do ustawy o VAT. Ponadto uprawnienie do obniżania stawek podatkowych przyznane zostało Ministrowi Finansów.

Ustawa o VAT nie wymienia usług, o których mowa w przedmiotowym wniosku wśród usług objętych preferencyjną stawką podatku VAT . Również Minister Finansów nie skorzystał z uprawnienia do obniżenia stawki dla usług doładowania telefonów komórkowych sklasyfikowanych przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi w grupowaniu PKWiU 64.20.13-00.00 „Usługi sieci telefonii przenośnej”.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że przedmiotowe usługi nie korzystają z preferencyjnej stawki i są opodatkowane stawką podstawową, przewidzianą w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, czyli 22%



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj