Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-27/05/KH/14679
z 28 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-27/05/KH/14679
Data
2005.03.28



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
niedobory
podatek należny
podatek naliczony
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Spółka nabywa zboże od kontrahentów z innych państw Wspólnoty zidentyfikowanych dla celów rozliczenia podatku VAT. Występują przypadki niedoborów zboża, stwierdzone z chwilą jego nabycia. Podatnik - nabywca towaru obciąża kontrahenta kosztami w formie wystawionej noty obciążeniowej za stwierdzony niedobór. Jakie działania winien w związku z stwierdzeniem niedoboru w dostawie podjąć nabywca towarów ?.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na zapytanie Nr 2 zamieszczone w piśmie z dnia 11.01.2005 r. znak: PGF/5/2005r doręczone w dniu 14.01.2005 r. uzupełnione pismem z dnia 09.02.2005 r. znak: PGF 17/2005, data wpływu do MUS 14.02.2005 r. z zakresu podatku od towarów i usług nie potwierdza stanowiska przedstawionego w zapytaniu i prezentuje własne stanowisko w omówionej sprawie.


UZASADNIENIE


Podatnik następująco opisuje stan faktyczny:
Spółka nabywa zboże od kontrahentów z innych państw Wspólnoty zidentyfikowanych dla celów rozliczenia podatku VAT. Występują przypadki niedoborów zboża, stwierdzone z chwilą jego nabycia. Podatnik - nabywca towaru obciąża kontrahenta kosztami w formie wystawionej notyobciążeniowej za stwierdzony niedobór.
W ocenie Spółki powyższe zdarzenie (obciążanie notą) pozostaje bez wpływu na wartość nabycia wewnątrzwspólnotowego towaru.
Tut. Urząd odmiennie ocenia powyższe zdarzenie: Stwierdzony niedobór nabytego towaru oznacza brak zgodności co do ilości i wartości nabytego towaru ze stanem faktycznym. Kwota, na jaką Spółka obciąża kontrahenta za stwierdzony ubytek wpływa w tym przypadku na obniżenie wartościdostawy.
Jeżeli kontrahent - dostawca towaru nie wystawi żadnego"dokumentu dotyczącego korekty dostawy, nabywca na podstawie wystawionej noty obciążeniowej winien w m - cu jej wystawienia skorygować dokonane nabycie towaru zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego"dokumentując tę czynność fakturą wewnętrzną wystawioną zgodnie z art. 106, ust 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 ze zm.) w związku z 28 i § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971).

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.
Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu -w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj