Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/183/107i/05
z 23 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/183/107i/05
Data
2005.06.23



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
kurs waluty
kwota
przeliczanie


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy sposobu przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej, wykazanych na wystawionej przez usługodawcę fakturze korygującej do faktury dokumentującej wykonanie czynności, które stanowią dla Podatnika import usług.


W złożonym wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Spółka otrzymuje faktury wystawiane przez usługodawców mających siedzibę w państwach Unii Europejskiej innych niż Polska, dokumentujące wykonywanie przez te podmioty czynności stanowiące dla Podatnika import usług. W związku z powyższym, Spółka wystawia fakturę wewnętrzną „na dzień” wystawienia faktury przez usługodawcę. Wystawiając fakturę wewnętrzną, Podatnik wykazuje podatek należny wyrażony w walucie polskiej, przeliczony w sposób określony w § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Po wystawieniu przez usługodawcę faktury pierwotnej, wystawiana jest przez niego faktura korygująca, zmniejszająca lub zwiększająca kwoty wykazane w fakturze pierwotnej. Po otrzymaniu wystawionej przez usługodawcę faktury korygującej, Podatnik wystawia wewnętrzną fakturę korygującą „na dzień” wystawienia faktury korygującej przez kontrahenta, przeliczając kwoty w niej wykazane według kursu z dnia wystawienia faktury pierwotnej.

Wewnętrzne faktury pierwotne oraz korygujące są ujmowane przez Podatnika w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostały wystawione.

Podatnik poddaje w wątpliwość m. in. czy kwoty wyrażone w walucie obcej, wykazane w wystawionej przez usługodawcę fakturze korygującej do faktury dokumentującej wykonanie czynności, które stanowią dla Podatnika import usług powinny być przeliczane według kursu z dnia wystawienia faktury pierwotnej.

Zdaniem Podatnika, wystawiając wewnętrzną fakturę korygującą, należy stosować kurs z dnia wystawienia faktury pierwotnej przez usługodawcę, jeżeli faktura ta została przez tego usługodawcę wystawiona prawidłowo. W przeciwnym wypadku należy stosować kurs z dnia wystawienia przez Podatnika faktury wewnętrznej (pierwotnej).

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych uregulowany został w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z § 37 ust. 1 tego rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Jak wskazuje ust. 3 tego paragrafu, w przypadku nie wystawienia faktury w terminie w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przytoczone powyżej przepisy, zgodnie z § 37 ust. 4 ww. rozporządzenia stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią m. in. import usług.

Zarówno jednak przepisy powołanego powyżej rozporządzenia, jak i przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie regulują wprost sposobu przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych, wykazywanych na fakturach korygujących wystawianych przez podatników podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze. Mając na uwadze, iż okoliczności (zdarzenia) będące podstawą wystawienia faktury korygującej skutkują zmianą istniejącej już podstawy opodatkowania importu usług a nie ustaleniem odrębnej podstawy opodatkowania tych zdarzeń (okoliczności), uznać należy, iż dla potrzeb wystawienia wewnętrznej faktury korygującej przyjmuje się taki kurs waluty, jaki został zastosowany przy przeliczaniu kwoty wykazanej na fakturze pierwotnej, dokumentującej czynności, które stanowią dla Podatnika import usług.

W konkluzji stwierdzić należy, że kwota wyrażona w walucie obcej na otrzymanej przez Podatnika fakturze korygującej do faktury dokumentującej czynności, które stanowią dla niego import usług powinna zostać przeliczona na złote według kursu, jaki został zastosowany przy przeliczaniu kwoty wykazanej na fakturze pierwotnej, dokumentującej czynności, które stanowią dla tego Podatnika import usług. Kursem tym jest natomiast wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia pierwotnej faktury wewnętrznej, z zastrzeżeniem, że faktura ta została wystawiona w terminie, w którym Podatnik obowiązany był do jej wystawienia. Stanowisko Spółki, iż w omawianym przypadku należy stosować kurs z dnia wystawienia faktury pierwotnej przez usługodawcę, jeżeli faktura ta została przez tego usługodawcę wystawiona prawidłowo uznać należy za niewłaściwe. W przeciwnym bowiem przypadku, przyjęta zostałaby koncepcja, iż o prawach i obowiązkach podatników „krajowych” stanowią przepisy nie będące prawem powszechnie obowiązującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli jednak wewnętrzna faktura pierwotna nie została wystawiona w powyższym terminie, kwotę należy przeliczyć według bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, a nie – jak wskazuje Podatnik – na dzień wystawienia przez niego faktury wewnętrznej, dokumentującej import usług. Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 tego artykułu stosuje się odpowiednio do importu usług. Z unormowania tego wynika, że obowiązek podatkowy u usługobiorcy usług z importu powstaje wówczas, gdy zachodzą w tych przypadkach okoliczności (zdarzenia), które u usługodawcy, gdyby był podatnikiem – skutkowałyby powstaniem obowiązku podatkowego. Oznacza to, iż wystawienie przez Podatnika faktury wewnętrznej nie w każdym przypadku warunkuje moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług.

Ponadto wskazać należy, iż sposób przeliczania kwot wyrażonych w walucie obcej na otrzymanej przez Podatnika fakturze korygującej do faktury dokumentującej czynności, które stanowią dla niego import usług nie jest warunkowany okolicznością czy korekta polega na zwiększeniu lub zmniejszeniu wartości wynikających z faktury pierwotnej. Okoliczność ta nie pozostaje jednak bez wpływu na okres rozliczeniowy, w którym wewnętrzna faktura korygująca powinna zostać ujęta.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj