Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/PP/443/59/05
z 5 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/PP/443/59/05
Data
2005.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
kwota wolna
podatek od towarów i usług
sprzedaż
wynajem samochodów


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż samochodu będącego przedmiotem najmu wlicza się do obrotu celem ustalenia kwoty wolnej VAT za 2003r.



Postanowienie

Na podstawie art. 14 a § 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym przez Podatniczkę wnioskiem z dnia 29.08.2005r. ( data wpływu) uzupełnionym w dniu 08.09.2005r. ( data wpływu ) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje stanowisko wnioskodawcy, że sprzedaż samochodu będącego przedmiotem najmu nie wlicza się do obrotu celem ustalenia kwoty wolnej w podatku VAT za 2003r. za nieprawidłowe.


Uzasadnienie

Pismem z dnia 29.08.2005r. (data wpływu) uzupełnionym pismem z dnia 08.09.2005r. ( data wpływu ) Podatniczka zwróciła się o udzielenie informacji, czy wartość sprzedanego samochodu wynajmowanego do nauki jazdy wlicza się do kwoty obrotu dla celów ustalenia kwoty wolnej w podatku VAT za 2003r. ?

Podatniczka wyjaśniła, że w latach 2000r. - 2004r prowadziła działalność gospodarczą – wynajem samochodu.W 2000r. dokonała jako osoba prywatna zakupu samochodu. Następnie samochód był wynajmowany do nauki jazdy, był także przez Podatniczkę amortyzowany. Podatniczka nie skorzystała z odliczenia podatku VAT , gdyż samochód nie był kupiony na firmę. W 2003r. samochód został sprzedany.

Zdaniem Podatniczki wartość sprzedaży samochodu nie powinna być wliczona do kwoty obrotu za 2003r. ponieważ samochód nie był zakupiony na firmę, kupując go, jego wartość nie była odliczona , więc i sprzedaż nie powinna być doliczona.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na złożone zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, następująco:

Ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r. określając w art. 14 zasady korzystania ze zwolnienia od tego podatku, posługuje się pojęciem „ wartość sprzedaży” zaznaczając, iż jest to wartość sprzedaży w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy tzn. wartość sprzedaży towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium RP, a także szeregu czynności na potrzeby ww. ustawy zrównanych ze sprzedażą.

Ustawodawca nie zaznaczył przy tym, że którakolwiek z ww. czynności stanowiących sprzedaż, bądź ze sprzedażą zrównanych nie podlega wliczeniu do osiągniętej wartości, o której mowa w art. 14 ustawy VAT i wynoszącej 10.000Euro, dla roku 2003r. odpowiada to kwocie 40.900,-.Zgodnie z art. 14 ust. 3 oraz ust. 7 cyt. ustawy VAT, jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku przekroczy ww. kwotę ( lub kwotę obliczoną na podstawie art. 14 ust. 6), to zwolnienie od podatku VAT traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty i obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej przekroczenia, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę

W myśl obowiązujących w 2003r. przepisów sprzedaż środka trwałego nie była wyłączona z określenia wartości obrotu. Bezspornym pozostaje również fakt, iż przedmiotowy samochód był przez podatniczkę amortyzowany, czyli ujęty w ewidencji jako środek trwały a ujawnienie składnika majątkowego w ewidencji środków trwałych poddaje ten składnik rygorom przepisów dotyczących środków trwałych.

Podatniczka podnosi fakt, iż w momencie zakupu przedmiotowego samochodu nie skorzystała z prawa do odliczenia, tj. prawa pomniejszenia podatku należnego VAT o podatek naliczony przy jego zakupie. Podatniczka w okresie dokonania zakupu przedmiotowego samochodu nie była czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, dlatego też nie miała takiego prawa. Bez znaczenia zatem jest to, czy przedmiotowy samochód w myśl art. 4 pkt 7 lit. b) można zaliczyć do towarów używanych, których sprzedaż na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 5 cyt. ustawy VAT podlegają zwolnieniu przedmiotowemu z opodatkowania podatkiem VAT w momencie jego sprzedaży, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w podatku od towarów i usług w 2003r. obrót ze sprzedaży zwolnionej nie był wyłączony w określeniu wartości obrotu dla celów podatku VAT.

Biorąc pod uwagę przedmiotową sprawę, należy stwierdzić, że sprzedaż samochodu (przedmiotu najmu) wlicza się do obrotu w podatku VAT celem ustalenia czy została przekroczona kwota wolna w podatku VAT, która dla 2003r. wynosiła 40.900,-.

Udzielona przez tut. organ interpretacja odnosi się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.

Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia w myśl przepisów art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej wniesione za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj