Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/104/05/JB
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/104/05/JB
Data
2005.09.07



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
podatek od nieruchomości
potrącalność kosztów
przychód
usługi najmu


Pytanie podatnika
Czy zaprezentowane postępowanie odnośnie zaliczania ponoszonych kosztów uzyskania przychodów, a tym samym ustalenie dochodu do opodatkowania jest słuszne?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.06.2005 r. (data wpływu 07.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w zakresie ustalaniu dochodu do opodatkowania z tytułu świadczenia usług najmu i dzierżawy uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Spółka pismem z dnia 03.06.2005 r. wystąpiła o wyjaśnienie stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalania dochodu do opodatkowania z tytułu świadczenia usług najmu i dzierżawy. Jak wynika ze stanu faktycznego Spółka wynajmuje pojedyncze pomieszczenia w wykorzystywanych na własne potrzeby budynkach oraz dzierżawi transformatory. Zdaniem Spółki w przypadku umów najmu i dzierżawy zgodnie z art. 12 ust. 3c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody należy zadeklarować w rozliczeniu podatku dochodowego za miesiąc, w którym przypada termin płatności wynikający z faktury, natomiast występujące w przypadku umów najmu i dzierżawy jedynie koszty stałe jak amortyzacja czy podatek od nieruchomości ponoszone w tej samej wysokości co miesiąc uznawane są jako koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne. Zatem opłaty z tytułu najmu pomieszczeń i dzierżawy transformatorów stanowią przychód Spółki jako wynajmującego w dniu wymagalności zapłaty, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3c ww. ustawy. Zasada dotycząca daty potrącenia wydatków, które w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszt uzyskania przychodów określona została w ust. 4 artykułu 15 ww. ustawy.

Zgodnie z powołanym przepisem koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Jak wynika z treści powołanego przepisu art. 15 ust. 4 ww. ustawy ustanawia zasadę potrącalności kosztów stanowiących koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy, w roku (okresie) podatkowym, którego dotyczą. Zasada ta ma zastosowanie do wszystkich kosztów, w tym: m.in. z tytułu podatku od nieruchomości. Od powyższej zasady jest jeden wyjątek, tj. gdy zarachowanie kosztu w danym roku było niemożliwe. Wówczas koszt ten potrąca się w roku, w którym został faktycznie poniesiony. Podatek od nieruchomości może zatem stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia, jedynie wtedy, gdy niemożliwe jest zarachowanie go w koszty w danego roku (okresu), którego dotyczy. Z przedmiotowego wniosku podatnika wynika, że kwota podatku jest znana, więc podatek od nieruchomości stanowiący koszt uzyskania przychodów Spółki w świetle art. 15 ust. 1 ww. ustawy będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w momencie jego zarachowania. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Zatem za koszty uzyskania przychodów należy uznać odpisy amortyzacyjne dotyczące wynajmowanych przez Spółkę pomieszczeń i dzierżawionych transformatorów, dokonane zgodnie z wyżej powołanymi przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ww. ustawy.


W świetle powołanych przepisów stanowisko Spółki, zgodnie z którym koszty dotyczące najmu i dzierżawy należy potrącać w momencie poniesienia, ponieważ są to koszty stałe, jest nieprawidłowe. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj