Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/171/162/05
z 8 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/171/162/05
Data
2005.09.08



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
import usług
kurs waluty
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą zastosowania kursu, według którego Gmina powinna wyliczyć podstawę opodatkowania w podatku od towarów i usług w wykonaniu czynności, które stanowią dla Podatnika importu usług. Czy, według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego, czy z dnia wystawienia faktury wewnętrznej.
W złożonym wniosku Podatnik podaje, iż Gmina nabyła usługi w zakresie oprogramowania - PKWiU 72.2, w skład których wchodzą oprogramowanie, licencja, usługa wsparcia oprogramowania od firmy z siedzibą na terytorium Kanady, zaliczając przedmiotową transakcję do importu usług.
Strona wskazuje, iż na podstawie § 37 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Przepis ten, na podstawie § 37 ust. 3 stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze dokumentującej czynności, które u podatnika stanowią import usług.
W związku z powyższym w ocenie wnioskodawcy, kurs według jakiego Gmina powinna wyliczyć podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług w wykonaniu czynności, które stanowią dla Podatnika import usług, jest średni kurs NBP z dnia wystawienia faktury wewnętrznej, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym Podatnik (Gmina) obowiązany jest do jej wystawienia.


W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe.
Tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż sposób przeliczania kwot wykazywanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych uregulowany został w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z § 37 ust. 1 tego rozporządzenia, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Jak wskazuje ust. 3 tego paragrafu, w przypadku nie wystawienia faktury w terminie w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przytoczone powyżej przepisy, zgodnie z § 37 ust. 4 ww. rozporządzenia stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią m. in. import usług.
Mając na uwadze powyższe, uznać należy, iż dla potrzeb wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej czynności, które stanowią dla Podatnika import usług przyjmuje się średni kurs NBP z dnia wystawienia faktury wewnętrznej, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik (Gmina) obowiązany jest do jej wystawienia. Kursem tym, jest wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury wewnętrznej, z zastrzeżeniem, że faktura ta została wystawiona w terminie, w którym Podatnik obowiązany był do jej wystawienia.
Zatem, stanowisko Spółki, iż w omawianym przypadku należy stosować kurs z dnia wystawienia faktury wewnętrznej, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik (Gmina) obowiązany jest do jej wystawienia jest prawidłowe. Jeżeli jednak wewnętrzna faktura nie została wystawiona w powyższym terminie, kwotę należy przeliczyć według bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług, Zgodnie, bowiem z art. 19 ust. 19 powołanej ustawy, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 tego artykułu stosuje się odpowiednio do importu usług. Z unormowania tego wynika, że obowiązek podatkowy u usługobiorcy usług z importu powstaje wówczas, gdy zachodzą w tych przypadkach okoliczności (zdarzenia), które u usługodawcy, gdyby był podatnikiem - skutkowałyby powstaniem obowiązku podatkowego. Oznacza to, iż wystawienie przez Podatnika faktury wewnętrznej nie w każdym przypadku warunkuje moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku tj. w dniu 08.06.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj