Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZD/423-12/05
z 30 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-12/05
Data
2005.09.30



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
koszty uzyskania przychodów
umowa spółki


Pytanie podatnika
Czy poniesione koszty notarialne oraz koszty sporządzenia umowy spółki-córki stanowią koszty uzyskania przychodów udziałowca tej spółki już w momencie ich poniesienia, czy też będą one zwiększać wartość udziałów udziałowca, a możliwość uwzględnienia ich jako koszty uzyskania przychodów wystąpi dopiero w momencie sprzedaży udziałów?


W dniu 22 sierpnia 2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik celem rozszerzenia wachlarza oferowanych usług powołał do życia spółkę – córkę, działającą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z powyższym Podatnik poniósł koszty notarialne oraz koszty sporządzenia umowy spółki.

Mając na uwadze przestawiony stan faktyczny, Spółka zwróciła się z zapytaniem czy poniesione koszty stanowią koszty uzyskania przychodów udziałowca już w momencie ich poniesienia, czy też będą one zwiększać wartość udziałów u udziałowca, a możliwość uwzględnienia ich jako koszty uzyskania przychodów wystąpi dopiero w momencie sprzedaży udziałów...

Zdaniem Podatnika w powyższym przykładzie koszty notarialne, jak również wydatki na sporządzenie umowy spółki, stanowić będą koszty uzyskania przychodów Wnioskodawcy w dacie ich poniesienia, są bowiem poniesione w celu uzyskania przychodów w postaci dywidendy dla spółki jako udziałowca.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16. ust. 1. Oznacza to, że Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Nie powinny jednak podlegać zarachowaniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów powoływanej do życia spółki z o.o. wydatki związane z zawarciem umowy spółki, do których można zaliczyć np. wydatki na sporządzenie projektu umowy spółki czy opłatę notarialną związaną z zawarciem umowy spółki. Koszty związane z utworzeniem spółki z o.o. obciążają wspólników spółki. Wydatki związane z założeniem spółki stanowić będą u wspólników wydatki na objęcie udziałów, które zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na dzień objęcia takich udziałów, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

W związku z powyższym należy uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika, że koszty notarialne oraz koszty sporządzenia umowy spółki poniesione w związku z powołaniem do życia spółki – córki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, ponieważ można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie sprzedaży udziałów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego ich zbycia.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj