Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IA 415/23/05
z 29 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IA 415/23/05
Data
2005.09.29



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
budynek gospodarczy
budynek mieszkalny
budynek usługowy
budynek używany
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaż nieruchomości, w skład której wchodzą naniesienia w postaci niżej wymienionych budynków:
  1. pawilonu handlowego, dobudowanego w 1995r. - przeznaczonego na działalność handlową opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z wykorzystaniem prawa do odliczania podatku VAT, będącego w trakcie procesu inwestycyjnego,
  2. budynku mieszkalnego zakupionego w roku 1988 - część mieszkalna, służącego nieprzerwanie na cele mieszkalne,
  3. budynku mieszkalnego j.w. - część mieszkalna - przeznaczonego na cele działalności gospodarczej, bez wprowadzonych jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych i adaptacyjnych,
  4. przyległego budynku gospodarczego, zakupionego w 1988 roku, wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej?


    Pismem z dnia 01.07.2005 r. (uzupełnionym w dniu 26.07.2005 r.) zwrócił się Pan do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości.Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że jest Pan ,,właścicielem nieruchomości w postaci gruntu wraz posadowionymi na nim budynkami".Stwierdza Pan, że ,,status poszczególnych części nieruchomości w postaci budynków jest następujący:
  • A) pawilon handlowy
  • dobudowany w 1995 r. - przeznaczony na działalność handlową opodatkowaną podatkiem od towarów i usług z wykorzystaniem prawa do odliczania VAT w trakcie procesu inwestycyjnego,
  • B) budynek mieszkalny zakupiony w roku 1988 - część mieszkalna, służąca nieprzerwanie na cele mieszkalne,
  • C) budynek mieszkalny j.w. - część mieszkalna - przeznaczona na cele działalności gospodarczej, bez wprowadzenia jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych czy adaptacyjnych,
  • D) przyległy budynek gospodarczy - zakupiony w 1988 r., wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej."
  • Z treści Pana wniosku wynika, że w przyszłości zamierza Pan sprzedać w/w nieruchomość w całości, jednakże uważa Pan, że uzyskane dochody z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będą podlegały ,,zróżnicowanym zasadom opodatkowania" z uwagi na fakt, że w skład powyższej nieruchomości wchodzą naniesienia w postaci budynków, które są wykorzystywane na cele działalności gospodarczej, jak również na cele mieszkalne.Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, że opodatkowanie dochodów z odpłatnego zbycia (w przyszłości) przedmiotowej nieruchomości w świetle w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie przedstawiać się w sposób następujący:
  • dochód z odpłatnego zbycia pawilonu handlowego (dobudowanego w 1995r.), będzie ,,opodatkowany na zasadach ogólnych, jako sprzedaż środka trwałego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej",
  • dochód z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, zakupionego w roku 1988 (część mieszkalna, służąca nieprzerwanie na cele mieszkalne), nie będzie objęty podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (17 lat od chwili nabycia),
  • dochód z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, zakupionego w roku 1988 (część mieszkalna wykorzystywana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą), nie będzie objęty podatkiem dochodowym na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • dochód z odpłatnego zbycia ,,przyległego" budynku gospodarczego (zakupionego w 1988r.), będzie ,,opodatkowany na zasadach ogólnych, jako sprzedaż środka trwałego, w wykonaniu działalności gospodarczej".
  • Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odrębnym żródłem przychodów jest odpłatne zbycie:nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.Przychód powyższy powstaje, jeżeli odpłatne zbycie:nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej , oraznastępuje przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego mają zastosowanie niżej podane przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej w dalszej części niniejszego postanowienia ustawą.
  • W przypadku odpłatnego zbycia:pawilonu handlowego (dobudowanego w 1995r.) oraz ,,przyległego" budynku gospodarczego (zakupionego w 1988r.), które to naniesienia są uznane przez Pana za środki trwałe, wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będzie miał zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 1 lit.a wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Przepis ten stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:a) środkami trwałymi,- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; przy określaniu wysokości przychodów przepisy art. 14 ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług (zdanie drugie art. 14 ust. 1).Z kolei art. 19 ustawy stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.Dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a:- wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości ( art. 24 ust. 2 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
  • W przypadku odpłatnego zbycia:budynku mieszkalnego, zakupionego w roku 1988 (część mieszkalna, służąca nieprzerwanie na cele mieszkalne), nie będzie miał zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a ustawy, gdyż od daty nabycia przedmiotowego budynku upłynęło pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jego nabycie.
  • W przypadku odpłatnego zbycia:budynku mieszkalnego, zakupionego w roku 1988 (część mieszkalna wykorzystywana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą), nie będzie miał zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 lit.a i art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a w związku z art. 10 ust. 3 ustawy, z uwagi na fakt, że na podstawie art. 14 ust. 2c wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej ,,nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą: budynku mieszkalnego, jego części" , jak również fakt, że od daty nabycia przedmiotowego budynku upłynęło pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jego nabycie.

Wobec powyższego, przedstawione przez Podatnika stanowisko należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj