Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-210/05
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-210/05
Data
2005.08.09



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przekazanie nieodpłatne
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy bezpłatne przekazanie kontrahentom katalogów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),

po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści złożonego podania wynika, iż Wnioskująca zajmuje się sprzedażą sprzętu pomiarowego i narzędzi. W ofercie firmy znajduje się ok. 60 tys. artykułów. Aby w pełni przedstawić asortyment, Podatnik wydaje katalogi z informacją techniczną o towarze. Cena katalogu przekracza 50 zł.

W przedmiotowym piśmie Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy bezpłatne przekazanie kontrahentom katalogów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Wnioskująca wyraża pogląd, iż przekazanie kontrahentom katalogów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem Spółki wynika to z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, z którego można wywieść, iż nieodpłatne wydanie towarów podlega opodatkowaniu, jeżeli nie ma związku z działalnością gospodarczą podatnika, a zatem nieodpłatne wydanie towaru na cele związane z prowadzoną działalnością nie jest objęte VAT.

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 maja 2005 r., w niniejszej sprawie zastosowanie znajdują następujące przepisy prawa podatkowego;

- art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

- art. 7 ust. 2 przywoływanej ustawy, stosownie do którego, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części,

- art. 7 ust. 3 w/w ustawy, który stanowi, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

- art. 7 ust. 4 w/w ustawy, zgodnie z którym, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125 % wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.

Dokonując analizy przytoczonych powyżej unormowań, zakładając jednocześnie racjonalność działań ustawodawcy, wywieść należy, iż odpłatną dostawą towarów jest przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa - w formie prezentów (darowizn) przekraczających małą wartość (art. 7 ust. 4 przywoływanej ustawy podatkowej) oraz niemających statusu próbek - na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, pod tym warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przekazywanie przez Wnioskującą, na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, katalogów informacyjnych zawierających prezentacje produktów Spółki, jak również informacji technicznej o towarach, nie podlegało do dnia 31 maja 2005 r. opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów. Celem tych działań jest bowiem informacja o sprzedawanym asortymencie, zachęcanie do zakupu, co w efekcie prowadzi do zwiększenia obrotów. Są to więc cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a nie darowizny czy przekazania towarów bez wynagrodzenia, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 przywoływanej ustawy. Ponadto, przedmiotowych katalogów nie można rozpatrywać w kategorii prezentów, gdyż w wyniku ich przekazania trudno podnosić przysporzenie majątkowe dla ich odbiorców.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku.

Jednocześnie, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, iż nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dokonana ustawą z dnia 23 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756), która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2005 r., w zakresie materiałów promocyjnych, zmienia dotychczasowe regulacje w ten sposób, że zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r., przepisu ust. 2, nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zatem, nowela przepisów w tym zakresie w sposób jednoznaczny wyłączyła z opodatkowania podatkiem VAT, przekazywane przez Podatnika materiały drukowane. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w aktualnym stanie prawnym, rozstrzygnięcie merytoryczne przedmiotowej sprawy nie uległo zmianie.

Wobec powyższego stanowisko Podatnika, wyrażone w złożonym wniosku, należało uznać za prawidłowe i postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj