Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-128-1/05
z 16 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-128-1/05
Data
2005.09.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
akt notarialny
lokal mieszkalny
sprzedaż gruntów
sprzedaż mieszkania
usługi budowlane
usługi deweloperskie


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż lokalu mieszkalnego i użytkowego wraz z ułamkową częścią udziału w gruncie w sytuacji gdy notarialne przeniesienie prawa własności lokalu wraz z gruntem nastąpi po 1 maja 2004r. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego i użytkowego wraz z ułamkową częścią udziału w gruncie w sytuacji gdy notarialne przeniesienie prawa własności lokalu z przynależnym gruntem nastąpi po 1 maja 2004 r. -stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe .

UZASADNIENIE Pismem z dnia 23 czerwca 2005 r. przekazanym do tut. Organu podatkowego w dniu 8 lipca 2005r. Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi w sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez dewelopera lokalu mieszkalnego i użytkowego wraz z ułamkową częścią udziału w gruncie w sytuacji gdy notarialne przeniesienie prawa własności lokalu z przynależnym gruntem nastąpi po 1 maja 2004 r. Przy czym Wnioskodawca -będący zarazem nabywcą powyższej nieruchomości nie jest podmiotem uprawnionym do złożenia zapytania w świetle art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) o czym został powiadomiony postanowieniem tut. Urzędu z dnia 21 marca 2005r. nr PP/443-47-1/05.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:Wnioskodawca zakupił mieszkanie w roku 2003 wraz z garażem oraz częścią udziału w gruncie ( wieczyste użytkowanie ) . Rozliczenie finansowe zostało dokonane w grudniu 2003 i nieruchomość została oddana Wnioskodawcy w użytkowanie również w grudniu 2003r. Notarialne przeniesienie prawa własności lokalu mieszkalnego wraz z garażem i przynależnym gruntem ma nastąpić po 1 maja 2004r. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez dewelopera części udziału w gruncie.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Deweloper w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje lokale mieszkalne i użytkowe z udziałem we współwłasności części wspólnych budynku i prawa użytkowania wieczystego gruntu w budowanych przez siebie budynkach. Zaliczki na lokale pobrane były w całości lub przeważającej części przed 01.05.2004r. Faktyczne przekazanie tych lokali nabywcom - podpisanie aktu notarialnego nastąpi jednak po 01.05.2004r. Potwierdzeniem nabycia (dostawy) nieruchomości (poza fakturą) jest akt notarialny, bez którego sprzedaż nieruchomości jest nieważna.Zgodnie z art.19 ust.10 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 ze zmianami), w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust.13 pkt.10 i 11.Artykuł 29 ust.1 ustawy stanowi m.in. że podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.Z kolei ust. 5 tego artykułu stanowi, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.W świetle art. 146 ust.1 pkt2 lit. b) ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007r. stosuje się stawkę w wysokości7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Lokale użytkowe podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, wynikającą z art.41 ust.1 ww. ustawy, tj. 22%.Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli sprzedaż (dostawa) lokalu nastąpiła po 01.05.2004r. opodatkowanie tej sprzedaży (wraz z gruntem) będzie podlegało opodatkowaniu wg stawek VAT obowiązujących po tej dacie. Pobrane wcześniej zaliczki, przedpłaty, itp. nie zmieniają tego stanu rzeczy, gdyż przepisy przejściowe ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług nie uwzględniły opodatkowania przedpłat, zaliczek, itp. wg zasad obowiązujących do 30.04.2004r.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym oraz przedstawionym wyżej stanie prawnym, stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku uznać należy za nieprawidłowe.Jednocześnie tut. organ podatkowy wyjaśnia, że wykładnia Ministra Finansów przedstawiona w piśmie z 11.08.2004 r. Nr PP1-811-1181/2004/EF/2699 dotyczy opłat pobieranych z tytułu wieczystego użytkowania gruntu i nie można jej stosować do stanu przedstawionego we wniosku. Oddanie nieruchomości gruntowej w wieczyste użytkowanie jest usługą, natomiast deweloper dokonuje dostawy towarów, tj. sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych wraz z gruntem.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj