Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443 2-413/101420/123/04
z 11 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443 2-413/101420/123/04
Data
2005.02.11



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dokumentowanie
lokale
najem
własność lokalu
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy wynajem lokalu przez współwłaścicieli może być udokumentowany jedną fakturą VAT wystawioną przez administratora i czy z tego tytułu podatek od towarów i usług może być rozliczony od całej wartości sprzedaży przez jednego współwłaściciela, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na pismo z dnia 21.12.2004 r. (wpłynęło 23.12.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 24.01.2005 r. (wpłynęło 26.01.2005 r.), uprzejmie informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan współwłaścicielem i zarządzającym nieruchomości w Krakowie, przy ul. (...). Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług i z tytułu wynajmu lokalu znajdującego się w tej nieruchomości dokonuje Pan rozliczenia podatku, natomiast drugi współwłaściciel nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wątpliwości związane z przedstawioną sprawą dotyczą kwestii, czy wynajem tego lokalu może być udokumentowany jedną fakturą VAT wystawioną przez administratora i czy z tego tytułu podatek od towarów i usług może być rozliczony od całej wartości sprzedaży przez jednego współwłaściciela, będącego podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemąjące osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 5 w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, w rozumieniu powołanej ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców i usługodawców, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 207 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowi, iż pożytki i inne przychody z rzeczy przysługują współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

W świetle przytoczonych przepisów, podatnikami są współwłaściciele nieruchomości dokonujący najmu lokalu, jako podmioty wykonujące czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Współwłaściciele powinni dokonywać rozliczeń podatku od obrotu osiągniętego przez każdego z nich w proporcjach wynikających z ich udziału we współwłasności. W przypadku najmu podatnikiem jest faktyczny właściciel lub współwłaściciel dysponujący prawem własności do nieruchomości, a nie zarządca czy administrator.

W przedstawionej sprawie występuje dwóch współwłaścicieli wynajmowanego lokalu. Oboje są zatem podatnikami, dlatego też z tytułu wynajmu niniejszego lokalu każdy z nich powinien dokonywać rozliczenia podatku według zasad właściwych dla siebie.

Pan będąc podatnikiem podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 106 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług - sprzedaż usług najmu winien udokumentować fakturą VAT oraz dokonać rozliczenia podatku zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Natomiast w wystawianych fakturach nie może Pan uwzględniać przychodów współwłaścicielki – Pani (...).
Jednakże będąc administratorem nieruchomości, w której znajduje się wynajmowany lokal, w imieniu Pani (...) może Pan wystawić dokument sprzedaży, w którym będzie Pan figurował jako wystawca tego dokumentu, natomiast jako sprzedawca winna figurować Pani (...).

Tutejszy organ nie podziela zatem Pana stanowiska podanego w pismach z dnia 21.12.2004 r. oraz z dnia 24.01.2005 r.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 10.02.2005 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj